Reklama

Reklama

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o Święcie Wniebowzięcia

Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznica Cudu nad Wisłą to okazja do szczególnego dziękczynienia Bogu za opiekę Matki Bożej nad naszą ojczyzną i przepraszania za to, co złe z naszej strony - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu Polski podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia NMP należy do tzw. świąt nakazanych, co oznacza, że katolicy na całym świecie mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu w mszy świętej.

Reklama

"Wniebowzięcie Maryi to dogmat Kościoła katolickiego. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba, co było potwierdzeniem Jej świętości. Uroczystość Wniebowzięcia uświadamia nam, że mamy w niebie Wielką Orędowniczkę, której możemy powierzać naszą codzienność oraz przyszłość" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że Maryja w wielu dziejowych kolejach była z Polakami i im pomagała. "Dlatego jesteśmy Jej winni naszą szczególną wdzięczność, szacunek i miłość, a także obronę Jej wizerunku przed wszelkimi znieważeniami" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu przypomniał, że 15 sierpnia obchodzimy też 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, i święto Wojska Polskiego.

"Ten dzień łączy w sobie wymiar religijny i patriotyczny. To bardzo charakterystyczne dla polskiej historii i tradycji, w których zawsze najważniejszymi wartościami były: 'Bóg, Honor i Ojczyzna' " - powiedział, zachęcając w imieniu biskupów do modlitwy w intencji naszego kraju i żołnierzy, którzy dbają o jego bezpieczeństwo.

Dogmat o Wniebowzięciu Maryi z duszą i ciałem

Jak co roku na Jasnej Górze 15 sierpnia odbywają się uroczystości z udziałem tysięcy pielgrzymów.

Dogmat o Wniebowzięciu Maryi z duszą i ciałem do nieba ogłosił papież Pius XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Dokonało się to na usilną prośbę biskupów i świeckich z całego świata, także z Polski.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest tradycyjnie również dniem Matki Boskiej Zielnej. Wierni przynoszą wtedy do kościołów zioła i kwiaty, które są tam święcone. To również okazja do dziękczynienia rolników za zebrane plony.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy