"Rzeczpospolita": Sześciu do podziału eurotortu

Na miejsca w Parlamencie Europejskim może liczyć sześć komitetów wyborczych: PO (29 proc.), PiS (23 proc.), Europa Plus (14 proc.), SLD (12 proc.), PSL (6 proc.) i Solidarna Polska (5 proc.) - wynika z sondażu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej".

Badanie zaprzecza też opiniom jakoby Europa Plus Aleksandra Kwaśniewskiego i Janusza Palikota uderzała głównie w PO. Okazuje się bowiem, że mimo obecności Europy Plus, poparcie dla Platformy, a także dla Sojuszu, utrzymuje się na podobnym poziomie co bez inicjatywy b. prezydenta.

Reklama

Jak wylicza "Rz", poparcie jakim cieszą się Europa Plus i SLD przełożyłoby się na zdobycie po ok. 7 mandatów. Tyle zdobyło SLD w 2009 r. z wynikiem 12,3 proc.

Z kolei reprezentacje PSL i SP byłyby jednak malutkie - w 2009 r. 7 proc. poparcia dało PSL 3 mandaty.

36 proc. respondentów zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach do europarlamentu, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę. 49,8 proc. oświadczyło, że nie wybrałoby się do urn, a 14,2 proc. odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Homo Homini przeprowadził sondaż telefoniczny 9 marca na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.Dowiedz się więcej na temat: Parlament Europejski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje