SdPl opuszcza klub parlamentarny LiD-u

W Sejmie powstanie odrębne koło poselskie SdPl - zdecydował sobotni Konwent krajowy partii.

Jak mówił szef Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski, jego partia "chce mówić własnym głosem".

Reklama

Borowski podkreślił jednak na konferencji prasowej po Konwencie SdPl, że "mamy tutaj do czynienia nie z tworzeniem nowej partii, tylko z usamodzielnieniem partii, której przedstawiciele znajdują się w Sejmie".

Szef SdPl określił rozstanie się jego partii z SLD jako "rozdział przyjazny". - Nie odchodzimy w jakimś gniewie - dodał. Zapewnił, że Socjaldemokracja jest gotowa do współpracy z SLD, ale już "na równych prawach i mówiąc własnym głosem".

Wyjaśniając motywy sobotniej decyzji Konwentu powiedział, że "decyzja SLD sprzed trzech tygodni (o zerwaniu współpracy z Partią Demokratyczną-demokraci.pl - red.) praktycznie niszcząca porozumienie LiD praktycznie nie zostawiła nam szans".

- Jesteśmy za tym, by budować lewicę socjaldemokratyczną otwartą, przyciągającą nowych ludzi, nowe środowiska - zaznaczył.

SdPl opowiada się także, aby "dotychczasowe szyldy (partii lewicowych - red.), w tym także szyld SdPl, odłożyć na półkę", aby - jak podkreślił Borowski - porozumieć się co do nowej formacji.

Zdaniem Borowskiego, koncepcja SLD to "koncepcja zamknięcia lewicy". - To koncepcja sekciarska i takiej drogi nie możemy przyjąć - uważa lider Socjaldemokracji.

SdPl czeka teraz na stanowisko wszystkich partii, które mieszczą się na "lewo od Platformy Obywatelskiej". - Będziemy z nimi rozmawiać, będziemy się starali z nimi współpracować, także z Partią Demokratyczną. Jesteśmy także gotowi do współpracy z SLD - zadeklarował Borowski. Ale - jak zaznaczył - "na równych prawach, mówiąc jednym głosem".

W uchwale przyjętej przez Konwent Socjaldemokracji podkreślono, że "w wyniku jednostronnej decyzji SLD klub poselski LiD przestał istnieć" i "przestała istnieć także koalicja polityczna LiD".

Zdaniem władz SdPl, uzasadnienie tej decyzji, o jakim mówił SLD, "opiera się na nieprawdziwych przesłankach, a w jej wyniku możliwości lewicy w walce z rządzącą i opozycyjną prawicą zostały osłabione". - Ponadto sposób jej podjęcia, a także dalsze działania liderów SLD nacechowane są lekceważeniem dla partnerów koalicyjnych - w tym dla SdPl - stwierdza Socjaldemokracja.

Dowiedz się więcej na temat: Borowski | klub | Sojusz Lewicy Demokratycznej | LiD | SdPl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje