Skopiowano dzieło Kopernika

W Toruniu skopiowano pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika. Wykonane tradycyjną XVI-wieczną techniką dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" trafiło w czwartek do rąk o. Tadeusza Rydzyka - czytamy w "Nowościach".

To gustowne bibliofilskie wydanie pracy Mikołaja Kopernika dyrektor Radia Maryja otrzymał w prezencie od prezydenta Torunia z okazji rocznicy 15-lecia rozgłośni.

Reklama

Wzorem dla wydawnictwa stał się jeden z jedenastu znajdujących się w Polsce egzemplarzy przechowywanych w zbiorach Biblioteki UMK.

Dzieło toruńskiego astronoma odtworzono co do najdrobniejszych szczegółów. - Zawiera wszystkie defekty i zamazania, które występowały na oryginale. Na kartkach, podobnie jak na pierwowzorze, znajduje się znak wodny drukarza. Wszystko było robione ręcznie - mówi dziennikowi Krzysztof Młotkowski, właściciel toruńskiego Wydawnictwa Młotkowski, który kolekcjonerskie dzieło wypuścił kilka dni temu na rynek.

- Ręcznie czerpany bawełniany z domieszką lnu papier wykonano na specjalne zamówienie w Czechach. W Polsce nikt nie odważył się tego podjąć - dodaje rozmówca "Nowości".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje