SLD: Oddzielić resort transportu od ministerstwa rozwoju

Politycy SLD zaapelowali w poniedziałek do premiera Donalda Tuska, by z resortu infrastruktury i rozwoju wydzielił resort transportu. Sojusz chce też odwołania szefa UTK Krzysztofa Dyla.

Rzecznik SLD Dariusz Joński ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że połączenie w ubiegłym roku resortów: transportu i rozwoju regionalnego było błędem.

Reklama

 - W niedzielę kolejne pociągi stanęły w polu, ludzie nie dojechali do domu. Jadąc z Warszawy do Łodzi, niestety musieli, kilka godzin czekać na kolejne, gdzie się przesiadali. Ludzie nie chcą już po raz kolejny słuchać od pani wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, że wszystkiemu winny jest klimat - podkreślił Joński.

Dlatego też Sojusz zwrócił się w poniedziałek z apelem do premiera, by podzielił ministerstwo infrastruktury i rozwoju tak, by wrócić do modelu, w którym za sprawy związane z transportem odpowiada osobny resort.  - Nie jesteśmy zwolennikami dymisji pani wicepremier Bieńkowskiej, ale uważamy, że za ministerstwo transportu powinien odpowiadać człowiek, który się na tym zna - powiedział rzecznik SLD.

Sojusz oczekuje ponadto dymisji prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztofa Dyla. - Wzywamy panią premier Bieńkowską do odwołania szefa UTK i zatrudnienia w nim profesjonalistów, specjalistów. Nie może być tak, żeby amatorzy, którzy nie potrafią zajmować się koleją, zajmowali się nią w dalszym ciągu - przekonywał ekspert SLD ds. ekonomicznych Wojciech Szewko.

Jako przykład nieprawidłowości w UTK, Szewko wymienił m.in. niedostateczną liczbę osób zajmujących się bezpieczeństwem na kolei, a także brak odpowiednich kwalifikacji pracowników Urzędu.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju powstało w wyniku listopadowej rekonstrukcji rządu. Premier Donald Tusk zdecydował o połączeniu resortów: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz rozwoju regionalnego po tym jak dymisję w związku z zarzutami prokuratury dot. oświadczeń majątkowych złożył Sławomir Nowak. Kierowanie nowym ministerstwem: infrastruktury i rozwoju powierzył Elżbiecie Bieńkowskiej, która została również wicepremierem.

Dowiedz się więcej na temat: Dariusz Joński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy