Solidarna Polska chce komisji śledczej ws. finansowania służby zdrowia

Solidarna Polska chce powołania sejmowej komisji śledczej ds. wydatkowania pieniędzy na służbę zdrowia w związku z przypadkami śmierci dzieci - poinformował w poniedziałek przewodniczący tej partii Zbigniew Ziobro.

W najbliższych dniach ma zostać złożony projekt uchwały w tej sprawie. Projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów - w klubie Solidarnej Polski jest 17 posłów, w tym jeden z nich jest obecnie zawieszony w prawach członka klubu. SP zapowiada, że zwróci się do posłów wszystkich opozycyjnych klubów z prośbą o poparcie; planuje też konsultacje z ich szefami w tej sprawie.

Reklama

Ziobro powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Białymstoku, komisja śledcza miałaby zbadać jak wydawane są dodatkowe gigantyczne - jak mówił - pieniądze, czyli 30 mld zł, przekazane w ostatnich latach przez rząd na służbę zdrowia, w sytuacji gdy - według niego - coraz częściej "muszą umierać dzieci pod polskimi szpitalami czy dzieci czekające na karetki pogotowia".

Przypominał podawane w mediach przypadki śmierci dzieci, m.in. dwuletniego Bolka z Białegostoku, który zmarł ma białaczkę, informację o śmierci nienarodzonych bliźniąt we Włocławku czy inne dotyczące wydarzeń w Kutnie, Łódzkiem, Opolu.

 - Ta sytuacja urąga czasom, w którym przyszło nam żyć (...). Polska jest w UE. Mamy XXI wiek  - mówił dziennikarzom Ziobro. - Tak być nie może  - dodał lider SP.

W jego ocenie rząd nie wyciąga z kolejnych przypadków dotyczących zdrowia dzieci "żadnych wniosków". Mówił, że pytanie o wydatkowanie pieniędzy staje się tym bardziej zasadne, że wydłużają się kolejki do świadczeń medycznych. Powołał się przy tym na raport NIK i mówił, że wydawać by się mogło, że gdy jest więcej środków na zdrowie, kolejki do leczenia powinny być krótsze.

- Apelujemy do wszystkich ugrupowań parlamentarnych, aby nie powoływać pseudokomisji w tematach zastępczych jak sprawa WSI pana Macierewicza, ale jeżeli chcecie (...) powołać komisję, to w ważnej dla Polaków sprawie - powiedział Ziobro. Dodał, że dla Polaków jest dziś ważne, "żeby służba zdrowia gwarantowała, że jak dziecko się rozchoruje, to ono nie umrze na choroby, które są normalnie uleczalne w XXI wieku".

Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Dowiedz się więcej na temat: Zbigniew Ziobro

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje