Reklama

Reklama

Sondaż CBOS: Partia Petru odnotowała "niezwykły skokowy wzrost"

Prawo i Sprawiedliwość nadal prowadzi w sondażach. Chęć oddania na niego głosu deklaruje aż 35 procent ankietowanych - wynika z badania CBOS przeprowadzonego w grudniu. Na drugim miejscu uplasowała się Nowoczesna z poparciem na poziomie 21 procent. Trzecia lokata przypadła w udziale Platformie Obywatelskiej, która może liczyć na głosy 15 procent badanych. Do parlamentu dostałby się także Ruch Kukiz'15 z poparciem na poziomie 8 procent.

Jak podaje CBOS, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w grudniu, zwyciężyłby w nich PiS popierany przez ponad jedną trzecią Polaków, którzy deklarują swój udział w hipotetycznym głosowaniu (35 proc.). W stosunku do wyniku wyborczego, to odsetek niższy o niespełna 3 punkty procentowe.

Reklama

Na drugim miejscu znalazłaby się Nowoczesna, na którą chciałaby oddać swój głos ponad jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów (21 proc.). Partia Ryszarda Petru - zauważa CBOS - odnotowała niezwykły skokowy wzrost, zarówno w porównaniu z wynikiem z ostatniego przedwyborczego sondażu (o 16 punktów procentowych), jak i w zestawieniu z rezultatem osiągniętym w wyborach (wzrost o ponad 14 pkt proc.).

Na trzecim miejscu znalazła się PO popierana przez 15 proc. wyborców, deklarujących swój udział w wyborach. W stosunku do pomiaru sprzed wyborów, była partia rządząca straciła 10 pkt proc., a w porównaniu z wynikiem wyborczym - prawie 9 pkt proc.

Na czwartym miejscu znalazł się Ruch Kukiz’15 mający wśród zdeklarowanych wyborców 8 proc. zwolenników, minimalnie mniej w porównaniu z wynikiem wyborczym, zaś o 2 pkt proc. więcej w zestawieniu z rezultatem z ostatniego przedwyborczego sondażu.

Cztery ugrupowania w parlamencie

Według sondażu pozostałe ugrupowania nie weszłyby do parlamentu. Na kolejnych miejscach znalazły się cztery ugrupowania mające podobne poparcie - partia KORWIN, SLD, Partia Razem oraz PSL (po 3 proc. głosów).

W porównaniu z sondażem przedwyborczym oraz wynikiem wyborów straciły PSL i Partia KORWiN. Partia Razem osiągnęła wynik bliski jej notowań z wyborów, natomiast wyraźnie zyskała w zestawieniu z badaniem sprzed wyborów. SLD, jak i Twój Ruch (z 1 proc. poparciem) osiągnęły w grudniu rezultat dokładnie taki sam, jak sprzed utworzenia wspólnej lewicowej koalicji - w lipcu 2015 roku. Jest to wynik w sumie prawie o połowę niższy niż poparcie, jakie w wyborach odnotowała koalicja Zjednoczona Lewica, którą m.in. te partie współtworzyły. 

Po przeszło miesiącu od wyborów 6 proc. deklarujących chęć uczestniczenia w głosowaniu nie wie, które ugrupowanie lub ruch polityczny by w nim poparło.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, udział w nich chciałoby wziąć 64 proc. dorosłych Polaków, a więc nieco mniej, niż deklarowało na tydzień przed dniem wyborów (o 4 punkty procentowe).

W okresie, który upłynął od wyborów, wyraźnie wzrósł odsetek obywateli z góry odrzucających uczestnictwo w demokratycznych procedurach. Taką postawę demonstruje obecnie prawie jedna czwarta wszystkich uprawnionych do głosowania (24 proc., wzrost o 9 pkt proc.), 12 proc. nie jest pewne, czy uczestniczyłoby w wyborach (spadek o 5 pkt proc.).   

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 grudnia 2015 roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje