Reklama

Reklama

Święto Wojska Polskiego w Katowicach. Wystąpienie prezydenta

- Nigdy nie podpiszę ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych, godzącej w tych, którzy służyli Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas głównych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Zwrócił się też do polityków, by nie posługiwali się takimi "kłamliwymi argumentami" w trwającej kampanii wyborczej. "Jest to po prostu ohydne i nieprzyzwoite - powiedział.

Prezydent podczas swojego przemówienia w Katowicach mówił o doniesieniach medialnych dotyczących możliwości obniżenia wojskowych emerytur. Nazwał je "plotkami" i "absolutną, wstrętną nieprawdą".

Reklama

"Nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie godziła w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej i w ich najbliższych, którzy po nich pozostali. Gwarantuję to dzisiaj i mówię to z całą mocą i całą odpowiedzialnością. Było to wstrętne pomówienie, albowiem nie ma w tej chwili żadnych takich planów, ani założeń, aby cokolwiek takiego było przewidywane" - mówił prezydent.

"Jest to po prostu ohydne i nieprzyzwoite"

Zwrócił się też do polityków, by nie posługiwali się takimi "kłamliwymi argumentami" w trwającej kampanii wyborczej. "Jest to po prostu ohydne i nieprzyzwoite. Ohydne nie dlatego, że dzieje się w kampanii wyborczej. Ohydne dlatego, ze wzbudza obawę kobiet, które często zostały same po śmierci swoich mężów. (...) Apeluje, by takimi argumentami się nie posługiwać" - powiedział Duda.

Wyjaśnił, że w ostatnim czasie od wdów żołnierzy otrzymał w tej sprawie "kilka telefonów, które ścisnęły mu serce".

Cztery nominacje generalskie

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, których zwieńczeniem będzie popołudniowa defilada wojskowa, odbywają się w Katowicach w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.

W uroczystościach poza parą prezydencką Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą biorą udział m.in. marszałkowie Senatu Stanisław Karczewski oraz Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu w tym szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, a także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Na stopień generała dywizji zostali mianowani gen. bryg. Sławomir Kowalski - dowódca Centrum Operacji Lądowych - dowódca Komponentu Lądowego oraz gen. bryg. Krzysztof Radomski, dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Na pierwszy stopień generalski - generała brygady - zostali mianowani pułkownicy Artur Jakubczyk - zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i Krzysztof Walczak - dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Na stopień kontradmirała został mianowany dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje