Reklama

Reklama

Szczerski: Duda i Steinmeier spotkają się na Malcie

- Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkają się w czwartek na Malcie - poinformował Krzysztof Szczerski we wtorek w Berlinie. Szef gabinetu prezydenta Odniósł się także do kwestii reperacji wojennych.

Duda i Steinmeier wezmą udział w XIII Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos w La Valetcie. Tematem dwustronnej rozmowy ma być m.in. kwestia reparacji wojennych.  

Reklama

Grupa Arraiolos skupia prezydentów państw Unii Europejskiej niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach.

"Sprawa reparacji moralnie niepodważalna"

"Jest oczywisty wymiar natury historycznej, moralnej, aksjologicznej, który jest niepodważalny, chciałbym, żeby był niepodważalny, żeby nie było tutaj żadnego niuansowania" - powiedział Szczerski, odpowiadając na pytania uczestników.

"To kwestia konkretnych zbrodni, (popełnionych) w konkretnym miejscu, w konkretnym czasie" - zaznaczył zastrzegając, że nikt ich "nie rozszerza na cały bieg historii".  

Od tej sprawy "nigdy nie wolno uciekać" - wtrącił. "Z tym się wiąże obciążenie - moralne, aksjologiczne, historyczne. To po prostu jest i zawsze będzie" - dodał. Podkreślił, że "przelana polska krew jest dla nas wartością, bo jesteśmy Polakami", "tu nie ma dla nas żadnych dyskusji".  

Szczerski zwrócił uwagę, że w Warszawie toczą się prace parlamentarne. "Prace rządu w tej sprawie dopiero się toczą, nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma też zatem żadnego formalnego wniosku. To jest stan prawny na dzisiaj" - powiedział.  

Przypomniał, że istnieje też ekspertyza Bundestagu. "Myślę, że warto te opinie ze sobą zestawić" - wtrącił.  

Szczerski zapowiedział, że stanowisko rządu będzie wynikiem prowadzonych obecnie prac.   Szef kancelarii prezydenta przypomniał, że Andrzej Duda "powiedział w czasie uroczystości w Wieluniu, że wobec zbrodni i historii należy się pamięć, prawda i zadośćuczynienie".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy