Reklama

Reklama

Szczerski o szczegółach spotkań prezydenta Dudy w sprawie reformy sądów

- Pierwszą partią, z którą w najbliższą środę spotka się prezydent Andrzej Duda będzie PiS - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wszystkie partie będą w Pałacu Prezydenckim w odpowiedniej sekwencji zgodnie z wielkością parlamentarnych klubów, na końcu PSL - dodał.

- W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS - poinformował w sobotę PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał wszystkie partie, w rozmowie z nim, potwierdziły swój udział. Jak zaznaczył, z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent spotka się osobno, na godzinną rozmowę.

Najpierw spotkanie z PiS

Reklama

W późniejszej rozmowie z TVP Info Szczerski poinformował, że pierwszą z tych partii, która w najbliższą środę przyjdzie do Pałacu Prezydenckiego, będzie PiS.

- Wszystkie partie będą w środę po południu w Pałacu Prezydenckim w odpowiedniej sekwencji zgodnie z wielkością parlamentarnych klubów - mówił minister. - Dla każdego z klubów będzie spokojna, godzinna rozmowa z prezydentem, więc to będzie długa, pięciogodzinna dyskusja z poszczególnymi klubami - dodał Szczerski.

Klub PiS na spotkaniu z prezydentem będzie reprezentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Oczekiwania prezydenta

Szczerski powiedział, że prezydent "oczekuje wkładu poszczególnych partii, ich opinii, ich ocen", zanim w Sejmie rozpoczną się prace nad zaproponowanymi przez niego ustawami o SN i KRS.

- Dzisiaj jest ten etap kiedy prezydent wysłuchuje różnych politycznych środowisk, żeby zebrać te postulaty, uwagi, które dotyczą w ogóle przyszłości KRS i SN. (...) To będzie reforma, która będzie reformą głęboką, autentyczną, ale też, tak jak powiedziałem, reformą wysokiej jakości, niekwestionowaną - zapowiedział minister.

Rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim

Szczerski był też pytany o piątkowe spotkanie prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

- To była długa i dobra rozmowa na temat najbliższych planów politycznych, które będą miały miejsce tutaj w Polsce - powiedział szef gabinetu prezydenta. Dodał, że spotkanie w Belwederze było owocne, a przyszłe decyzje będą zapewne "owocem tego właśnie spotkania".

Zaznaczył, że ważnym tematem spotkania była reforma wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, że zarówno prezydent, jak i PiS są przekonani o potrzebie głębokich zmian w polskim sądownictwie.

- Ważne jest także, żeby ta reforma była nie tylko skuteczna, ale żeby była reformą wysokiej jakości i o tę wysoką jakość teraz musi zadbać prezydent" - podkreślił Szczerski. "Rozumiem do tego celu także dąży PiS, dlatego tutaj płaszczyzna jest wspólna - dodał.

Szczerski był pytany, czy na piątkowym spotkaniu prezydent-prezes PiS Jarosław Kaczyński poruszano inne tematy niż sądownictwo, np. dotyczące relacji pomiędzy prezydentem a partią rządzącą.

- To jest rozmowa spontaniczna, autentyczna. To przecież nie są tylko oświadczenia, tylko rozmowa. Rozmowa lidera większości parlamentarnej z prezydentem zawsze obejmuje wszystkie sprawy, które dzieją się w Polsce. Bo to oczywiste, że ta współodpowiedzialność za Polskę rozłożona jest na kilka ośrodków w Polsce, i każdy wypełnia swoją rolę - podkreślił minister. Dodał, że "rozmowa o Polsce jest zawsze rozmową wielowątkową".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne