Reklama

Reklama

Szef MON komentuje decyzję Donalda Trumpa

"Ta decyzja jest jak najbardziej zrozumiała, chodzi o realne zagrożenie" - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, komentując przełożenie wizyty Donalda Trumpa w Polsce z powodu nadciągającego nad Florydę huraganu. Dodał, że oczekiwane jest uzgodnienie nowego terminu wizyty prezydenta USA.

Prezydent USA Donald Trump odwołał w czwartek zaplanowaną na 1 i 2 września wizytę w Polsce. Decyzję uzasadnił nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Poinformował, że zamiast niego do Warszawy na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pojedzie wiceprezydent Mike Pence. Trump zapowiedział, że uda się do Polski w bliskiej przyszłości.

Reklama

W piątek w Radiowej Jedynce minister obrony narodowej podkreślił, że prezydent Trump mówił o "przełożeniu wizyty, a więc oczekujemy uzgodnienia terminu".

Błaszczak ocenił, że decyzja prezydenta USA jest zrozumiała ze względu na zagrożenia związane z huraganem nadciągającym nad Florydę.

"Ta decyzja jest jak najbardziej zrozumiała, chodzi o realne zagrożenie. Wszyscy doskonale wiemy, pamiętamy, że poprzednie huragany, które nawiedzały Stany Zjednoczone, Florydę niosły ze sobą zniszczenie. Ale oprócz strat materialnych również zagrażały życiu obywateli Stanów Zjednoczonych. Daj Boże, żeby tym razem nie było ofiar śmiertelnych, ale zagrożenie jest realne i w związku z tym decyzja Donalda Trumpa o tym, żeby zostać w Stanach Zjednoczonych, żeby być na miejscu, jest jak najbardziej zrozumiała" - powiedział.

Dodał, że "hejterstwo ze strony opozycji, która sama siebie nazywa totalną, to przecież nic nowego", jak zaznaczył, opozycji sprzyja też część mediów, "a więc próbują podważyć niewątpliwy sukces, jakim są znakomite relacje ze Stanami Zjednoczonymi, najlepsze w historii".

Jednocześnie minister zapewnił, że wszystko jest przygotowane do przedstawienia opinii publicznej uzgodnionej informacji o miejscach, w których będą stacjonowali żołnierze USA. "To są miejsca wynegocjowane przez Pentagon i przez moje ministerstwo obrony. Dwa dni temu przez telefon rozmawiałem z Markiem Esperem, sekretarzem obrony, i tam docyzelowaliśmy szczegóły, a więc gotowy jest ten dokument" - powiedział Błaszczak.

Szef MON dodał, że jego misja w MON sprowadza się do trzech elementów: zwiększenia liczby żołnierzy w Wojsku Polskim, wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt oraz wzmocnienia pozycji Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"To wynika z tego, że rząd Polski, rząd premiera Mateusza Morawieckiego, rząd PiS wydaje 2 proc. PKB na obronność, że wzmacniamy relacje dwustronne ze Stanami Zjednoczonymi. Armia Stanów Zjednoczonych jest najpotężniejszą armią na świecie, obecność żołnierzy Stanów Zjednoczonych - zwiększona, ale też potwierdzona obecność wcześniejsza w dokumencie podpisanym przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych 12 czerwca - jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, bo odstrasza ewentualnego przeciwnika" - powiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje