Reklama

Reklama

TNS OBOP: Spadek notowań prezydenta, premiera i rządu

W lutym pogorszyły się notowania prezydenta, rządu i premiera. Działalność rządu źle ocenia 65 proc. badanych, o 9 punktów procentowych więcej niż w styczniu - wynika z sondażu TNS OBOP.

W ocenie rzecznika rządu Pawła Grasia sondaż to dowód, iż premier i rząd nie kierują się PR-em, ale podejmują trudne decyzje, które nie budzą poklasku. Graś dodał przy tym, że jest spokojny, iż wyborcy w wyborach parlamentarnych docenią spokój i konsekwencję rządu i premiera.

Reklama

Zwolennikami gabinetu Donalda Tuska jest 26 proc. badanych, czyli o 10 punktów proc. mniej niż w styczniu. 9 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat, w styczniu było ich 8 proc.

Opinii zdecydowanie negatywnych o działalności rządu jest 19 proc., a raczej negatywnych 46 proc. Zdecydowanie dobrze o pracy Rady Ministrów wypowiada się tylko 1 proc. respondentów, a 25 proc. ocenia jego działalność raczej dobrze.

O tym, że Donald Tusk dobrze wypełnia obowiązki szefa rządu, przekonanych jest 35 proc. respondentów. W tym 4 proc. ocenia premiera zdecydowanie dobrze, a 31 proc. raczej dobrze. Złą opinię ma o nim 55 proc. ankietowanych (zdecydowanie źle pracę Tuska ocenia 22 proc., raczej źle - 33 proc. badanych). 10 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Również notowania premiera w porównaniu z wynikami badań ze stycznia pogorszyły się. O 11 punktów proc. spadła liczba ocen pozytywnych, a o 8 punktów proc. wzrósł odsetek negatywnych. Liczba niezdecydowanych wzrosła zaś o 3 punkty proc.

Odnosząc się do sondażu rzecznik rządu powiedział, że premier z pokorą przyjął jego wyniki. "To najlepszy dowód, że Platforma, koalicja czy premier nie kierują się sondażami, że premier wbrew opiniom zwłaszcza opozycji, nie kieruje się PR-em, ale podejmuje trudne decyzje, które nie wzbudzają poklasku, nie są entuzjastycznie witane, a takimi decyzjami była np. podwyżka VAT" - powiedział rzecznik rządu.

W ocenie Grasia emocje społeczne "rozhuśtała" sprawa OFE. "Niektórzy przekonują, że rząd zabiera czy usiłuje zabrać komuś pieniądze, co jest absolutną nieprawdą, więc złożyło się kilka takich rzeczy, które rzeczywiście na te sondaże zadziałały" - ocenił rzecznik rządu.

Z sondażu wynika ponadto, że 47 proc. badanych uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki głowy państwa, przeciwnego zdania jest 34 proc. z nich, a 19 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Zdecydowanie zadowolonych z pracy prezydenta jest 8 proc. badanych, 39 proc. uważa, że wypełnia on swoje obowiązki raczej dobrze. Zdecydowanie negatywne zdanie na temat działalności głowy państwa ma 12 proc. respondentów, a 22 proc. uważa, że wypełnia on swoje obowiązki raczej źle.

W najnowszym badaniu także notowania prezydenta są gorsze niż w poprzednim - o 8 punktów proc. spadł odsetek ocen pozytywnych i o 6 punktów proc. wzrosła liczba opinii negatywnych. O 2 punkty proc. zwiększyła się grupa osób, które nie mają zdania w tej kwestii.

Sondaż zrealizowano w dniach 3-6 lutego na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Dowiedz się więcej na temat: prezydent | rząd | TNS OBOP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne