Reklama

Reklama

TOPR ostrzega: ​Tatrom grożą lawiny

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przestrzega przed lawinami w Tatrach. Od wczoraj w partiach gór położonych na wysokości powyżej 1700 metrów obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy odradzają wycieczki górskie. 

Reklama

"Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach" - czytamy w komunikacie. 

Przyczyną niebezpieczeństwa jest odwilż, jaka panuje w górach. Pod warstwami śniegu gromadzi się woda i osłabia jego przyczepność do skał. 

Dzisiaj w Tatrach może spaść ulewny deszcz. TOPR ostrzega, że możliwe jest samorzutne schodzenie średnich lawin, a sporadycznie również dużych.

Dlatego, zdaniem ratowników, warunki do uprawiania turystyki górskiej są wyjątkowo niekorzystne. A poruszanie się po szlakach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oceny sytuacji lawinowej. 

- Wiele osób z pewnością planuje wykorzystać zbliżające się kilka wolnych dni na wycieczki w góry. Warto przypomnieć jak ważne jest odpowiednie zaplanowanie wyjść, a w razie utrzymywania się niekorzystnych warunków zmiana planów - mówi Interii Jacek Będkowski ze Snow PR Events & Communications.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama