Trwa nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

W południe rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, który ma głosować nad projektem ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

W posiedzeniu uczestniczy premier Donald Tusk i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Spodziewany jest także prezydent Lech Kaczyński.

Reklama

W pierwszej kolejności ma się odbyć pierwsze czytanie projektu uchwały towarzyszącej ustawie ratyfikacyjnej. Projekt uchwały przygotowało Prezydium Sejmu, a później także kluby PO i PSL. Marszałek Bronisław Komorowski zapewnił w poniedziałek, że projekt uchwały jest otwarty "na ewentualne sugestie innych środowisk, w tym także PiS".

Przed głosowaniem ustawy ratyfikacyjnej mają zabrać głos prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

PiS domagał się deklaracji szefa rządu, w której zapewniłyby, że zostaną zrealizowane wszystkie elementy sobotniego porozumienia między Tuskiem a L. Kaczyńskim.

O zwołaniu posiedzenia, na którym głosowany ma być projekt ustawy zezwalającej prezydentowi na ratyfikację Traktatu z Lizbony, zdecydowało w poniedziałek Prezydium Sejmu. Do marszałka Sejmu zwrócili się o to prezydent i premier, którzy w sobotę uzgodnili kompromis w kwestii ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Marszałek Komorowski mówił w poniedziałek, że nie będzie debaty nad wniesionym przez rząd projektem ustawy ratyfikacyjnej. - To już jest trzecie czytanie, tu już żadnej debaty nie będzie, będzie proste głosowanie - jesteś za, przeciw, czy się wstrzymujesz - powiedział.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmowych komisji, które pracowały nad projektem ustawy, PiS nadal forsował swoją poprawkę do projektu ustawy. Jednak - jak wiadomo nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do klubu PiS - we wtorek poprawka, która miała zabezpieczyć zapisy traktatu, zostanie wycofana i Sejm nie będzie już nad nią głosował.

Jeśli Sejm ustawę ratyfikacyjną przyjmie, w środę ma się nią zająć Senat.

Dowiedz się więcej na temat: prezydent | Donald Tusk | ustawy | Prawo i Sprawiedliwość | posiedzenie | Sejm RP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje