Tusk często dzwoni do Angeli Merkel

Niemiecka kanclerz Angela Merkel odwiedzi w tym roku Polskę z pewnością dwa, a być może nawet trzy razy - dowiedział się "Dziennik".

Szykuje się kolejny polsko-niemiecki szczyt. W połowie czerwca Merkel będzie gościem Tuska w Gdańsku. Szef rządu chce nie tylko pokazać swoje rodzinne miasto, ale także przekonać kanclerz do udziału Niemiec w budowie muzeum poświęconego II wojnie światowej.

Reklama

Kolejny raz Merkel pojawi się pod koniec sierpnia, tym razem w stolicy Dolnego Śląska. Ma wówczas otrzymać doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Na tym nie koniec. Polscy i niemieccy dyplomaci pracują nad zorganizowaniem w Polsce pierwszego spotkania rządów obu państw w komplecie. Miałoby się ono odbyć pod koniec tego roku. Jeśli pomysł wypali, tego typu konferencje będą od tej pory organizowane co roku, na przemian po jednej i drugiej stronie Odry. Merkel jest też tym europejskim przywódcą, z którym Tusk najczęściej rozmawia przez telefon.

Według "Dziennika" Pałac Prezydencki nie chce pozostać w tyle. Podczas niedawnego szczytu NATO w Bukareszcie Lech Kaczyński podjął ścisłe negocjacje z Merkel, aby uzyskać możliwie dużo dla Ukrainy i Gruzji. W ten sposób zdołał zatrzeć złe wrażenie, jakie wywołał w Berlinie obraz kanclerz Merkel na tle przedwojennej mapy Niemiec w czasie telewizyjnego orędzia prezydenta.

Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | kanclerz | Donald Tusk | Angela Merkel

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje