Tusk: Do 100 tys. zł dla poszkodowanych rodzin

Do 100 tys. zł mogą otrzymać rodziny, których domostwa zostały poszkodowane w powodzi - poinformował premier Donald Tusk.

Jak zaznaczył premier, warunkiem otrzymania pomocy w takiej wysokości będzie ocena rzeczoznawcy. Do 20 tys. zł właściciele domów i mieszkań mogą otrzymać bez takiego orzeczenia, pieniądze te muszą rozliczyć przy pomocy faktur i oświadczeń.

Reklama

Poszkodowane rodziny mogą otrzymać do 6 tys. zł zasiłku, który nie będzie rozliczany.

- W tej chwili możemy mówić o 2 mld zł przesuniętych z rezerwy celowej - powiedział premier. Dodał, że obecnie nie ma potrzeby nowelizacji budżetu.

Pomoc dla dzieci

Poza zasiłkami, które otrzymają rodziny poszkodowane w powodzi, rząd zdecydował o specjalnym zasiłku w wysokości tysiąca zł "na każde dziecko w wieku szkolnym, które mieszka w zalanym domostwie".

- To pomoc związana z potrzebami edukacyjnymi i nie tylko z tym, co dziś się dzieje, ale ze stratami i z potrzebami wynikającymi z nowego roku szkolnego - mówił Tusk.

Dodał, że o taką pomoc będą mogły się ubiegać rodziny wskazane przez poszczególnych wójtów jako odbiorcy pierwszego zasiłku w wysokości do 6 tys. zł.

- Przygotowujemy dla dzieci możliwość wypoczynku w tych kluczowych dniach, kiedy wyjazd może ułatwić prace w zalanych domach - powiedział Tusk. Zaznaczył, że bezpłatne kolonie będą na "wyraźne życzenie rodziców". Na razie trwają przygotowania dla 5 tys. dzieci, ale - jak podkreślił premier - ta liczba będzie zwiększona, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodał, że kolonie będą starannie przygotowywane, tak by "nie były prowadzone przez nieprzygotowanych ludzi".

Bez VATu

Tusk zaznaczył jednocześnie, że szczegółowy plan dodatkowej pomocy zostanie przedstawiony za tydzień.

- Za tydzień szczegółowo premier Waldemar Pawlak i minister SWiA Jerzy Miller poinformują o dodatkowych sposobach pomocy dla poszkodowanych instytucji, firm i rolników w związku z ich stratami w plonach - powiedział szef rządu.

Premier poinformował, że w ciągu kilkudziesięciu godzin ma wejść w życie decyzja resortu finansów o zniesieniu obowiązku podatku VAT od materiałów budowlanych, przekazanych jako darowizna. - Jeśli ktoś będzie chciał przekazać materiały budowlane dla powodzian, to będzie mógł to zrobić i będzie zwolniony z konieczności zapłaty VAT-u - mówił.

Szef rządu poinformował także, że jeśli chodzi o opodatkowanie sms-ów, z których środki są przeznaczane na pomoc dla powodzian, to zdecydowano się na rozwiązanie, iż minister finansów przeznaczy kwotę w wysokości wpływu z tytułu VAT za sms-y i przekaże ją na cele charytatywne, uwzględniając rekomendacje organizatorów akcji.

Pomoc nie naruszy budżetu

Tusk zaznaczył jednocześnie, że pomoc, jakiej państwo udzieli osobom z terenów dotkniętych powodzią, nie może naruszyć budżetu.

- Musimy się pilnować i będziemy się pilnować, żeby ta potrzebna pomoc nie naruszyła budżetu jako całości, także w przyszłym roku, bo nie możemy się wywrócić tak jak Grecja. Czyli będziemy musieli obkurczyć wydatki w innych dziedzinach, żeby to, co trzeba, naprawić i żeby równocześnie państwo nie dryfowało, tak jak na przykład nasi przyjaciele znad Morza Śródziemnego - zapowiedział Tusk.

Premier podkreślił, że przy projektowaniu budżetu na rok 2011 ma obowiązywać "reguła wydatkowa i reguła budżetowa". Jak mówił, wydatki państwa nie będą mogły rosnąć wyżej niż "jeden procent plus inflacja".

- To będzie wymagało wprowadzenia ustawy. Zakładam, że będzie to możliwe już wczesną jesienią - dodał Tusk.

Dowiedz się więcej na temat: VAT | poszkodowane | Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje