Tusk o projekcie Unii Energetycznej

Potrzebna jest rehabilitacja węgla - powiedział podczas wizyty na Śląsku premier Donald Tusk. Szef rządu przyjechał do Tychów w związku z rozpoczęciem budowy nowoczesnego bloku energetycznego.

Jak podkreślił, zmiana wizerunku surowca to jeden z podstawowych elementów projektu Unii Energetycznej, który niebawem zostanie przedstawiony w Brukseli przez polski rząd.

Reklama

Dodał, że cała Europa za pełnoprawne źródło energii powinna uznać węgiel, który próbuje być skreślony przez ekologów.

Tusk podczas przemówienia w Tychach podziękował także mieszkańcom Śląska za to, że z optymizmem bronili energetyki opartej na węglu.

Zdaniem wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, jesteśmy w czołówce europejskich krajów, które chcą budować energetyczną niezależność. Wicepremier zauważyła, że właściwie wszystkie strategiczne inwestycje energetyczne na terenie Polski w wielkości ponad 2 miliardów euro były współfinansowane z pieniędzy unijnych, a kolejny przypływ dotacji jest zasługą wyłącznie polskiego rządu. Żaden inny kraj nie ubiegał się o wprowadzenie energetyki do pakietu polityki rozwojowej.

Inne elementy projektu Unii Energetycznej zaprezentowane przez premiera to między innymi: mechanizm gazowej solidarności na wypadek kryzysu, wspólna polityka zakupów energii oraz import gazu ze Stanów Zjednoczonych.

Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje