"Tylko Macierewicz mógł zlikwidować WSI"

Tylko ktoś tak zdeterminowany jak Antoni Macierewicz mógł zlikwidować WSI - powiedział w czwartek szef PiS Jarosław Kaczyński.

Były premier był pytany w radiowych "Sygnałach Dnia" o doniesienia środowego "Dziennika", który opisał zawartość tajnego aneksu do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Reklama

Według gazety, dokument postuluje postawienie przed Trybunałem Stanu byłego prezydenta Lecha Wałęsy i trzech byłych ministrów obrony - Jerzego Szmajdzińskiego, Janusza Onyszkiewicza i Bronisława Komorowskiego. Cała czwórka nie ma sobie nic do zarzucenia, z kolei premier Donald Tusk mówi o poważnych problemach "wskutek działania Antoniego Macierewicza".

Prezes PiS, pytany w czwartek o te doniesienia, powiedział, że jest zobowiązany do tajemnicy (Jarosław Kaczyński jako premier zapoznał się z aneksem do tego raportu). Podkreślił jednak, że jest zbulwersowany wypowiedzią premiera Donalda Tuska o nieodpowiedzialności jego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W środę w Jerozolimie Tusk powiedział m.in.: "Moją opinię na temat aktywności i profesjonalizmu Antoniego Macieriewicza państwo znacie. Stało się nieszczęście, że w sposób bardzo nieodpowiedzialny - i to jest nieodpowiedzialność, niestety muszę powiedzieć, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego - osobom tak źle przygotowanym oddano tyle władzy w ręce".

- Po pierwsze - prezydent nic do tego nie miał, decyzja dotycząca Antoniego Macierewicza była wyłącznie moją decyzją i to chcę bardzo mocno powiedzieć - podkreślił w czwartek Jarosław Kaczyński.

- Po drugie - zdumiewa mnie ta miłość do Wojskowych Służb Informacyjnych. Ja mogę powiedzieć jedno: te służby był w stanie zlikwidować tylko człowiek niezwykle zdeterminowany. Takim człowiekiem był i jest Antoni Macierewicz - dodał.

Zdaniem szefa PiS, "obrona służb, które były kiedyś filią GRU, i które po 1989 roku nie zostały w żaden sposób zweryfikowane i po prostu dalej sobie w polskim życiu publicznym uczestniczyły, to jest coś, co (...) powinno być bardzo dokładnie badane i to na różne sposoby".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje