Ukraina: Blokady na przejściach granicznych z Polską

Trzy przejścia graniczne między Ukrainą a Polską zostały zablokowane - informuje tamtejsza policja. Blokują je niezadowoleni Ukraińcy, którym nie podobają się nowe przepisy celne, które weszły w życie 1 stycznia.

Blokady urządzono w obwodach lwowskim i wołyńskim. Przekraczający granicę mogą w związku z tym liczyć się z trudnościami na przejściach: Szeginie-Medyka, Rawa Ruska-Hrebenne oraz Jagodzin-Dorohusk.

Reklama

Blokady rozmieszczono na drogach dojazdowych do tych przejść; ich uczestnicy chodzą tam po pasach dla pieszych przepuszczając co jakiś czas po kilka pojazdów.

Nowe przepisy celne obowiązują na Ukrainie od 1 stycznia. Zgodnie z nimi bez opłaty celnej można wwieźć do tego kraju towary o wartości do 500 euro i o wadze do 50 kilogramów jednak pod warunkiem, że przewożąca je osoba znajdowała się za granicą ponad dobę i przekracza granicę nie częściej niż raz w ciągu 72 godzin.

Rozwiązania te uderzają przede wszystkim w mieszkańców ukraińskich miejscowości przygranicznych, którzy utrzymują się z przewozu tańszych towarów z Polski na Ukrainę.

Z Kijowa Jarosław Junko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje