Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim w Warszawie

W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta kolacja z okazji 25-lecia wolności. Uczestniczyli w niej między innymi prezydenci Polski i USA, Bronisław Komorowski i Barack Obama, oraz były prezydent Lech Wałęsa.

Wyjątkowi goście wtorkowego wieczoru pojawili się w Arkadach Kubickiego tuż po uroczystej gali w Zamku Królewskim, na której Bronisław Komorowski wręczył Nagrodę Solidarności ukraińskiemu liderowi walki o prawa Tatarów Krymskich Mustafie Dżemilewowi. Uroczyste przyjęcie zostało wydane na cześć laureata, ale także z okazji obchodów 25-lecia przemian 1989 r. - upadku komunizmu i odzyskania przez Polskę wolności.

W arkadach królewskiej rezydencji obecni byli zaproszeni na obchody Święta Wolności 4 czerwca szefowie państw i rządów, działacze dawnej opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele Kościoła oraz obrońcy praw człowieka z całego świata. Wśród ok. 500 gości był prezydent USA Barack Obama, który przy długim i ozdobionym kwiatami stole usiadł tuż obok prezydenta Komorowskiego i prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. Dokładnie naprzeciwko prezydentów Polski i USA siedzieli b. prezydent, legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa, szef MSZ Radosław Sikorski i Mustafa Dżemilew. Obecny był też prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko.

Reklama

Na przyjęcie przybyli premier Donald Tusk, a także inni przywódcy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Czech, Słowacji i Węgier. Obecni byli również marszałek Sejmu Ewa Kopacz, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski, a także wielu przedstawicieli polskiego świata polityki i kultury, w tym m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński, a także polscy parlamentarzyści.

Jak poinformowało MSZ, na Zamek Królewski zaproszono także prezydentów Rumunii, Łotwy, Szwajcarii, Malty, Chorwacji, Finlandii, Albanii i Bułgarii. Obecny ma być też szef Parlamentu Europejskiego, sekretarz generalny Rady Europy, Wielki Książę Luksemburga oraz szefowie MSZ m.in. Norwegii, Danii, Węgier, Ukrainy i Islandii, a także b. prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oraz wicepremier Portugalii.

Zaproszeni zostali też przedstawiciele opozycji z czasów PRL, m.in. Leszek Moczulski, Henryk Wujec, Janusz Onyszkiewicz, Henryka Krzywonos.

Karta dań

Do ostatniej chwili tajemnicą pozostawała karta dań. O kulinarne doznania znamienitych gości zadbała Rodzina Kręglickich, która prowadzi kilka warszawskich restauracji. Wśród dań będzie m.in. jesiotr w trzech odsłonach, czyli płatki wędzonej ryby, kremowy mus i ikra podane z chrustem z razowego chleba na miodzie, do tego lekki krem z białych szparagów z wiórkami sera korycińskiego, płatkami bratków i tłoczonym na zimno olejem rzepakowym z góry św. Wawrzyńca.

Danie główne to szynka jagnięca pieczona z trawą żubrową z czerwoną kapustą krótko duszoną z żurawinami. Na deser goście skosztują musu chałwowego z domowymi sezamkami i nitkami karmelu, obsypanego m.in. świeżymi truskawkami i listkami werbeny.

Wcześniej, w godzinach popołudniowych, lunch dla prezydenta Stanów Zjednoczonych przygotował Wojciech Modest Amaro, który uraczył prezydenta Obamę m.in. jagnięciną z kaszą gryczaną z dodatkiem karmelizowanej maślanki.

Arkady Kubickiego to jedno z reprezentacyjnych miejsc Zamku Królewskiego. Wkomponowane w bryłę królewskiej rezydencji Arkady Kubickiego w XIX wieku scalały ogrody zamkowe w starorzeczu Wisły z ogrodami na skarpie, utrzymując jednocześnie komunikację pomiędzy Nowym Miastem a Mariensztatem. W połowie lat 90. podjęto renowację arkad; po odnowieniu w 2009 r. odbywają się w ich wnętrzach wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne, działa w nich również restauracja.

Wizyta w Warszawie przedstawicieli ok. 40 państw, w tym kilkunastu przywódców m.in. USA, Niemiec, Francji, Ukrainy, a także krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wiąże się z okazją 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Były to pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w powojennej Polsce, zakończone zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją wyborów czerwcowych był upadek rządów komunistycznych w Polsce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje