W maju sąd zbada apelację prokuratury ws. Piesiewicza

19 maja sąd II instancji zbada apelację prokuratury w sprawie b. senatora PO Krzysztofa Piesiewicza uniewinnionego w głośnej sprawie narkotykowej, związanej z szantażem wobec tego znanego adwokata - ustaliła PAP w źródłach sądowych.

W apelacji Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wnosi, by Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił uniewinniający wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza i zwrócił mu sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Reklama

W grudniu 2013 r. SR uniewinnił Piesiewicza od wszystkich siedmiu zarzutów dotyczących posiadania w 2008 r. "nie mniej niż 0,2 g" kokainy oraz nakłaniania do jej zażywania dwóch kobiet, które go szantażowały (za szantaż zostały już wcześniej skazane na 1,5 roku więzienia). Sędzia Iwona Strączyńska utajniła ustne uzasadnienie; cały proces był niejawny.

Obrona wnosiła o uniewinnienie oskarżonego. Prokuratura chciała dla niego 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz 6 tys. zł nawiązki na rzecz organizacji walczącej z narkomanią.

- To prawidłowy wyrok - oceniał jeden z obrońców mec. Krzysztof Stępiński. - Bóg jeden wie - tak odpowiedział na pytanie PAP, na jakiej podstawie prokuratura uznała, że białym proszkiem widocznym na filmie zrobionym przez szantażystów jest kokaina. - W aktach nie ma opinii, z której by wynikało, że to kokaina; nie było takich badań - dodał.

Sam Piesiewicz mówił, że wyrok nie był dla niego zaskoczeniem. - Dziwiłem się, że ten akt oskarżenia w ogóle wpłynął do sądu - powiedział. Jak podkreślał, był kilkakrotnie przebadany przez biegłych, a jedna z ekspertyz głosi, że można przyjąć, iż nigdy nie brał narkotyków. Zarzucił części mediów, że nierzetelnie opisywały jego sprawę.

- Zapewne zostanie sporządzona apelacja; moje stanowisko nie uległo żadnej zmianie - mówił po wyroku prok. Józef Gacek. Według niego proces nie podważył ustaleń śledztwa. Gacek mówił kilka lat temu, że z ekspertyz wynika, iż senator zażywał kokainę. Jego zdaniem ustalenie, że białym proszkiem widocznym na filmie była kokaina, to "wniosek wynikający z analizy całokształtu materiałów".

Apelację złożono w lutym br. Wiceszef prokuratury Paweł Nowak mówił wtedy jedynie, że jest ona "wyczerpująca i szczegółowa". Złożeniem apelacji nie był zdziwiony mec. Czesław Jaworski, drugi z obrońców Piesiewicza. Dodał, że liczy na utrzymanie uniewinnienia.

W 2009 r. "Super Express" ujawnił film z udziałem ubranego w sukienkę senatora, nagrany w jego mieszkaniu przez Joannę D., jedną z kobiet, która go szantażowała. Film - na którym słychać wulgarne komentarze kobiety - miał być dowodem, że senator posiadał i zażywał narkotyki. On sam zaprzeczył, by je zażywał; twierdził, że nie była to kokaina, ale sproszkowane lekarstwa.

Wobec nieuchylenia przez Senat immunitetu senatorowi, w 2010 r. śledztwo umorzono. Wznowiono je, gdy jego immunitet wygasł wraz z mandatem w 2011 r. Prokuratura zarzuciła mu posiadanie, udzielanie i nakłanianie innej osoby do użycia kokainy. B. senator nie przyznał się i złożył wyjaśnienia.

Spotkanie senatora z Joanną D. i striptizerką Joanną S. nagrano we wrześniu 2008 r., a potem kilka razy "odsprzedawano" politykowi kompromitujące taśmy. Według mediów senator miał zapłacić za nagrania ponad 550 tys. zł, m.in. w październiku 2008 r. za "odkupienie" taśm zapłacił 196 tys. zł nieustalonej do dziś kobiecie, podającej się za dziennikarkę. Senator nie chciał wtedy ścigania szantażystów, a śledztwo ws. szantażu początkowo umorzono. Szantażyści jednak nie zrezygnowali.

W 2009 r. Halina S., znajoma Joanny D., zadzwoniła za jej wiedzą do senatora, mówiąc, że "pies wygrzebał z ziemi płyty z nagraniami". Za niemal 40 tys. zł senator "odkupił" od niej nagrania, jednak szantażyści znów zażądali pieniędzy; zagrozili też upublicznieniem nagrań. Wówczas senator zawiadomił prokuraturę. W listopadzie 2009 r. zatrzymano osoby wskazane przez senatora. W 2011 r. troje szantażystów skazano na kary po 1,5 roku więzienia. Zbigniewa S. uznano za winnego kierowania szantażem, a Joannę D. i Halinę S. - wykonania tego.

68-letni Piesiewicz był obrońcą w procesach politycznych w PRL, m.in. w procesie działaczy Solidarności i KPN. W 1985 r. był oskarżycielem posiłkowym w procesie oficerów SB sądzonych za uprowadzenie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki. Zasłynął jako współautor scenariuszy filmowych do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Senator od 1991 do 1993 r. (z listy PC) oraz ponownie od 1997 do 2011 r.
początkowo z listy AWS, potem Bloku Senat 2001 i PO.

Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Piesiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy