W przyszły weekend zmienimy czas z letniego na zimowy

Kiedy cofamy zegarki? Na czas zimowy, a co za tym idzie godzinę snu dłużej, będziemy musieli poczekać do najbliższego weekendu. Zegarki cofniemy z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 24 na 25 października.

Zmiana czasu z letniego na zimowy polega na przestawieniu zegarków w tył z 3:00 na 2:00. Tym samym doba potrwa 25 godzin. Przestawienie się na czas zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października. Do czasy letniego powrócimy w marcu. 

Warto pamiętać, że niektóre urządzenia elektroniczne są tak zaprogramowane, że przestawiają się same. Przed niedzielą warto sprawdzić, czy nasz telefon, komputer lub tablet posiada taką opcję.

Zmiana czasu praktykowana jest w Polsce od 1977 r. Ma ona na celu lepsze wykorzystanie naturalnego światła słonecznego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Oprócz nas, na czas zimowy będą musieli przestawić się prawie wszyscy mieszkańcy Europy. Sztuczne cofnięcie wskazówek zegara nie ma miejsca jedynie na Islandii, Białorusi i w Rosji. 

Zmiana czasu jest kłopotliwa m.in. dla osób, które pracują w nocy. Pracodawcy będą musieli uwzględnić dodatkową godzinę w grafiku. Także podróżujący koleją, w nocy z soboty na niedzielę, muszą liczyć się z godzinnym nocnym postojem.
 

Dowiedz się więcej na temat: zmiana czasu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje