W Radiu Maryja znieważono prezydenta Bronisława Komorowskiego?

Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła z urzędu postępowanie sprawdzające dotyczące ewentualnego publicznego znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego w programie Radia Maryja. W audycji wypowiadali się słuchacze i o. Tadeusz Rydzyk.

"Prokurator przede wszystkim musi zapoznać się z audycją, której treść zna tylko z artykułu prasowego. Sprawę zbada pod kątem ewentualnego publicznego znieważenia prezydenta" - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu Artur Krause.

Reklama

Sprawa dotyczy audycji Radia Maryja w nocy z poniedziałku na wtorek z telefonicznym udziałem słuchaczy. Według "Gazety Wyborczej" punktem wyjścia audycji był list przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego krytykujący prezydenta Komorowskiego za podpisanie ustawy o in vitro, a później na ten temat wypowiadali się słuchacze i o. Rydzyk.

"Gorzej niż Hitler"

W audycji miały pojawić się m.in. porównania prezydenta do Adolfa Hitlera. Jedna ze słuchaczek  - jak podała "GW" - powiedziała o Komorowskim między innymi: "jemu tylko wąsa przyprawić - to jest gorzej niż Hitler".

Odniesienie do Komorowskiego miało znaleźć się też w wypowiedzi o. Rydzyka. "To nas nie tylko bulwersuje, co zrobił prezydent, i to ośmieszanie Kościoła, lekceważenie, w tym biorą udział parlamentarzyści jacyś, znajdują jakieś autorytety z tytułami profesorów.... A propos tych profesorów, to Hitler też miał profesorów, wykształconych ludzi i tę machinę zbrodni dokonywali" - miał mówić cytowany dyrektor Radia Maryja.

W przytoczonych wypowiedziach pojawiło się stwierdzenie, że Komorowski "to rosyjski agent ukraińskiego pochodzenia", a także rozważania jak naprawdę nazywa się prezydent.

Prokurator prowadzący postępowanie sprawdzające zdecyduje po zapoznaniu się ze sprawą, czy zostanie wszczęte postępowanie przygotowawcze. Kodeks karny za znieważenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje karę pozbawienia wolności do trzech lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy