W Sejmie o sprawie pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych

W piątek po godz. 9 Sejm rozpoczął posiedzenie. Przed głosowaniami m.in. nad projektami w sprawie pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych Arkadiusz Mularczyk (SP) złożył wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów z udziałem premiera. Posłowie zdecydowali, że Konwent się nie odbędzie.

Projekty są odpowiedzią rządu na trwające od wielu dni protesty - okupacyjny rodziców w Sejmie i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych przed Sejmem.

Reklama

Mularczyk apelował do premiera, żeby jeszcze ten raz pochylił się nad kwestią pomocy dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. - Panie premierze, czy pan ma serce z kamienia? Już 17 dni na posadzkach sejmowych leżą niepełnosprawne dzieci i ich rodzice, ich matki. (...) Ja w imieniu tych rodziców w Sejmie, ale też rodziców przed Sejmem, opiekunów proszę pana, by pan jeszcze raz podjął rozmowy i dialog - mówił Mularczyk.

Marszałek Ewa Kopacz poddała wniosek posła SP pod głosowanie; wniosek nie uzyskał większości.

Projekt

Projekt dotyczący opiekunów osób niepełnosprawnych dzieci przewiduje, że świadczenie pielęgnacyjne dla ich opiekunów od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Protestujących rodziców propozycja ta nie zadowala. Domagają się podwyżki do poziomu płacy minimalnej już teraz. 

Posłowie opozycji chcą szybszego dojścia do docelowej kwoty. Klub PiS proponuje, by świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci już od maja wzrosło do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, z ostatniego kwartału poprzedniego roku - co wprowadziłoby stały mechanizm zapewniający regularną waloryzację.

Z kolei klub SLD zgłosił poprawkę, w myśl której od przyszłego roku rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymywaliby w sumie 1300 zł - 1200 zł świadczenia i 100 zł dodatku finansowanego z Funduszu Pracy.

Posłowie będą także głosować w sprawie rządowego projektu dotyczącego zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Projekt rządu, realizując wyrok TK, przywraca świadczenia odebrane w ub. roku. Był on rozpatrywany razem z dwoma projektami autorstwa PiS i SLD; wprowadzono do niego niektóre propozycje zawarte w tych poselskich projektach. 

W planie głosowań jest ponadto prezydencki projekt nowelizacji Prawa wodnego, znoszący zakaz jazdy rowerem wzdłuż korony wałów przeciwpowodziowych, a także rządowy projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (tzw. druga transza deregulacji).

Ustawa ma dotyczyć m.in. takich profesji, jak: architekci, urbaniści, inżynierowie budowlani, doradcy podatkowi, agenci i brokerzy ubezpieczeniowi, aktuariusze, biegli rewidenci, rzeczoznawcy samochodowi, nurkowie, zawody związane z obsługą metra czy żeglugą morską i śródlądową.

Dowiedz się więcej na temat: Sejm RP | niepełnosprawni | mularczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje