Reklama

Reklama

W Sejmie spór o Trybunał. "To łamanie konstytucji"

- Mamy do czynienia z niezwykłym precedensem, jakim jest przerwanie kadencji wybranych przez poprzedni Sejm sędziów; to łamanie konstytucji, na Kremlu otwierają szampana - mówił wieczorem w środę w Sejmie Rafał Grupiński. Dziś odbędzie się głosowanie nad projektem PiS, kótry ma unieważnić wybór pięciu sędziów TK dokonany w poprzedniej kadencji parlamentu.

Podczas wieczornych głosowań posłowie zdecydowali, że Sejm rozpatrzy pięć projektów uchwał autorstwa PiS, które mają unieważnić wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany w poprzedniej kadencji parlamentarnej.

Reklama

W trakcie głosowań Neumann zwrócił się do Kuchcińskiego (PiS), by zmienił sposób prowadzenia obrad. - W myśl art. 184 regulaminu Sejmu wnoszę o zmianę sposobu prowadzenia obrad, o danie posłom możliwości zapoznania się z materiałem, który państwo przedstawiają, o możliwość zamówienia ekspertyz, jakichkolwiek ekspertyz i czas chociaż na to, żeby przeczytać ten wniosek, który państwo chcą procedować - powiedział szef klubu PO.

- Panie marszałku, proszę o to, żeby pan to zrobił. Jeśli nie - klub Platformy będzie wnioskował o odwołanie pana marszałka z tej funkcji - dodał Neumann.

"Na Kremlu już otwierają szampana"

Głos w czasie obrad zabrał również poseł PO Rafał Grupiński, po tym jak posłowie zdecydowali że Sejm zajmie się projektami uchwał ws. unieważnienia wyboru 5 sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji.
   - Mamy do czynienia z niezwykłym precedensem, jakim jest przerwanie kadencji wybranych przez poprzedni Sejm sędziów - mówił Grupiński. Prosił o przerwę na zwołanie konwentu seniorów. 

- Jest wśród państwa wielu absolwentów prawa. To oznacza, że za chwilę Sejm większością może przyjąć uchwałę, która unieważnia państwa magisteria prawne, bo stracą one moc. Możemy powiedzieć, że ci, którzy głosowali wbrew konstytucji, powinni być w głosowaniu pozbawieni praw magisterskich, ponieważ łamią prawo konstytucyjne - powiedział.

- Zastanówcie się państwo co robicie, łamiecie państwo konstytucyjne, na Kremlu otwierają szampana - mówił do PiS Grupiński.

Dowiedz się więcej na temat: Spór o TK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje