Ważna decyzja ministerstwa zdrowia. Teraz te leki będą refundowane

Od 1 lipca leki stosowane w leczeniu niepłodności będą refundowane - poinformowało PAP w czwartek ministerstwo zdrowia. Na nowej liście leków refundowanych pojawi się 13 preparatów najczęściej stosowanych w terapii przed zabiegiem in vitro.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik resortu Krzysztof Bąk, refundacja znacznie obniży koszt leczenia par zmagających się z problemem niepłodności.

Reklama

"Leki potrzebne do stymulacji jajeczkowania to koszt kilku tysięcy złotych w jednym cyklu. Do tej pory pary biorące udział w programie same płaciły za leki stosowane w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Ich koszty wahały się od 4 do 8 tys. zł, w zależności od przebiegu leczenia" - wyjaśnił Bąk.

Od roku pary mogą korzystać z rządowego programu refundacji procedury in vitro "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016" (ruszył 1 lipca zeszłego roku). W ciągu trzech lat ma skorzystać z niego ok. 15 tys. par.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz we wtorek w Sejmie poinformował, że w ramach programu urodziła się już ponad setka dzieci.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje