Wigilijne posiedzenie rządu

Dziś o godz. 9.00, przedostatni raz w starym roku zebrał się rząd. Panie - szefowe resortów: infrastruktury, edukacji i nauki mogły przysłać na to posiedzenie swoich zastępców. Co na to posłowie? Czy praca w Wigilię ma sens?

Rada Ministrów zajmie się m.in. uchwałami w sprawie ustanowienia Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz ustanowienia Programu Solidarność Pokoleń.

Reklama

Uchwała ws. ustanowienia Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ma na celu wspieranie aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia samodzielnego i satysfakcjonującego życia. Program przygotowany został przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej; będzie to kontynuacja programu realizowanego w latach 2012-2013.

W ramach programu, w drodze otwartych konkursów ofert, realizowane są zadania publiczne na rzecz seniorów, m.in. przez organizacje pozarządowe.

Rząd rozpatrzy też uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Solidarność Pokoleń, przygotowanego również przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest osiągnięcie do 2020 r. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata na poziomie 50 proc.

Głównymi adresatami programu są osoby powyżej 50. roku życia, jednak działania kierowane będą również do szerszego grona osób w różnym wieku, zarówno w wieku 60+, jak i do osób, które dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wchodzić będą w wiek przedemerytalny (szczególnie do grupy 45+).

Adresatami programu są również przedsiębiorcy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, publiczne i niepubliczne instytucje rynku pracy, samorządy terytorialne i instytucje administracji rządowej.

Na wniosek Ministerstwa Finansów na posiedzeniu będzie przedstawiona "informacja o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń na rzecz sektora finansów publicznych w celu oceny potencjalnej skali pomocy publicznej".

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt ustawy o prawach konsumenta. Miałaby ona wejść w życie 13 czerwca przyszłego roku. Ma wprowadzać do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy w sprawie praw konsumentów. Nowe przepisy mają uregulować zasady dotyczące zarówno sprzedaży tradycyjnej, jak i sprzedaży przez internet oraz przez akwizytorów.

Największą zmianą w sprzedaży tradycyjnej ma być przywrócenie prawa do zwrotu towaru i żądania zwrotu ceny, gdy towar ma wady. Obecnie konsument może tylko żądać naprawy lub wymiany towaru na nowy. Zmiany zakładają, że po 13 czerwca 2014 r. klient miałby wybór: żądać naprawy towaru lub wymiany na nowy, albo zwrotu zapłaconej ceny. Sprzedający będzie mógł jednak w pierwszej kolejności zaproponować naprawę lub wymianę towaru na nowy.

Nadal natomiast - w sprzedaży tradycyjnej - nie będzie można żądać od sprzedawcy przyjęcia zwrotu towaru, gdy ten nie będzie miał żadnej wady. Kupujący będzie mógł zwrócić towar bez podania przyczyny tylko, gdy kupi go przez internet albo np. od akwizytora.

Według zapowiedzi ministra obrony na tym posiedzeniu rządu rozpatrzony ma być wniosek do prezydenta o skierowanie na trzy miesiące polskich żołnierzy do wsparcia francuskiej operacji w Republice Środkowoafrykańskiej.

Chwyt czysto marketingowy

Zdaniem Mariusza Błaszczaka zaplanowanie posiedzenia w tym dniu - to chwyt czysto marketingowy. Przewodniczący klubu PiS przypuszcza, że wymyślił to "departament propagandy Donalda Tuska", podobnie jak inne wydarzenia typu: przeprowadzkę z Alej Ujazdowskich do Sejmu czy jesienne, zimowe i wiosenne ofensywy legislacyjne.

Artur Dębski z Twojego Ruchu również uważa, że jest to działanie o charakterze medialnym. Dębski jest zdania, że rząd tego dnia niewiele zrobi. - Pewnie napiją się wina lub czegoś mocniejszego i rozejdą się w dobrych nastrojach, spędzą Wigilię z rodzinami - mówi. Poseł przypomina, że nie wszyscy ministrowie mieszkają w Warszawie, i tym, którzy jeszcze będą musieli dojechać do domu, głęboko współczuje.

Andrzej Halicki z PO przypomina, że Wigilia jest normalnym dniem pracy. - Ja też muszę lecieć do rodziny, a pracuję - mówi. Poseł wspomina, że jego tata zawsze przychodził do domu "znacznie po pierwszej gwiazdce", tak jak wszyscy pracujący tego dnia Polacy.

Rząd będzie również pracował w sylwestra.

Dowiedz się więcej na temat: posiedzenie rządu | Wigilia | Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy