Reklama

Reklama

Władze RN zajmą się sprawą różnic z Ruchem Kukiz'15

Władze Ruchu Narodowego zajmą się w sobotę tematem pojawiających się różnic między narodowcami a ruchem Kukiz'15 - mówi szef RN Robert Winnicki. Według rzecznika Kukiz'15 Jakuba Kuleszy spekulacje o odejściu posłów o poglądach narodowych z klubu Kukiz'15 są "absurdalne".

Temat nieporozumień między Ruchem Kukiz'15 a narodowcami (kilku z nich wchodzi w skład klubu Kuziz'15) jest pokłosiem opublikowanego w czwartek w internecie nagrania, na którym lider Kukiz'15 Paweł Kukiz w nieparlamentarnych słowach mówi o działaczu Ruchu Narodowego Arturze Zawiszy.

Reklama

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w piątek, że spekulacje o wyjściu posłów o poglądach narodowych z klubu Kukiz'15 są "absurdalne". Dodał, że rozmawiał z wieloma posłami klubu o poglądach narodowych i żaden z nich nie poczuł się urażony słowami Kukiza.

Według Kuleszy, ujawnione taśmy Kukiza nie są żadną rewelacją, czy nowością. - Niechęć Kukiza do Artura Zawiszy jest znana, nie bez powodu nie znalazł się on na naszych listach wyborczych. Nie jest też nowością niechęć Kukiza do antysemityzmu, czy rasizmu - zaznaczył.

"To jest kompromis, na który my się zdecydowaliśmy, zawierając tę koalicję"

Robert Winnicki pytany na piątkowej konferencji w Sejmie, czy Kukiz'15 i Ruch Narodowy "mają jeszcze wspólne fundamenty" powiedział, że będzie to oceniane przez zarząd, prezesa i radę polityczną Ruchu, która zbierze się w sobotę.

Podkreślił jednocześnie, że deklaracja wiceszefa klubu Kukiz'15 Marka Jakubiaka, iż cały klub "jest za utrzymaniem obecnej ustawy aborcyjnej" jest wbrew ustaleniom zawartym przed wyborami parlamentarnymi. Zgodnie z nimi - tłumaczył Winnicki - w sprawach światopoglądowych klub, jako całość miał nie zabierać stanowiska, a posłowie mieli mieć wolność wypowiedzi. "To jest kompromis, na który my się zdecydowaliśmy, zawierając tę koalicję" - oświadczył.

Według Winnickiego działacze Ruchu Narodowego nie godzili się być w klubie, który wypowiada się przeciwko tematom ważnym z punktu widzenia "idei narodowo-katolickiej".

Dopytywany, czy takich różnic ideowych jest więcej Winnicki odpowiedział, że "będzie to stwierdzone w najbliższych dniach". "Są to niepokojące sygnały, które dają do myślenia. Na innych zasadach zawiedliśmy umowę tworzącą tę wielośrodowiskową koalicję, jaką miał być klub Kukiz'15" - mówił Winnicki.

Wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak poinformował, że Rada Polityczna Ruchu rozpocznie się w sobotę o godz. 12. w Sejmie.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje