Reklama

Reklama

Wotum nieufności wobec rządu Szydło. Kto kandydatem opozycji?

W najbliższym czasie, w ciągu najbliższych dni będzie decyzja w sprawie kandydata na premiera we wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło; naturalnym kandydatem jest szef PO Grzegorz Schetyna - powiedział w czwartek w radiowej "Trójce" Tomasz Siemoniak (PO).

"Nie hamletyzujemy; są terminy i są zasady. Ta zasada to jest taka, że najpierw decyzja musi być podjęta, konsultowaliśmy się z różnymi osobami, jak one to oceniają" - podkreślił Siemoniak pytany dlaczego tak długo trwa kwestia przedstawienia kandydata na premiera.

Reklama

Na pytanie dlaczego wprost PO nie mówi o kandydaturze Schetyny, przecież nic mu nie grozi, bo wiadomo że tym razem wniosek nie przejdzie i premierem nie zostanie wiceszef PO odparł: "Tym razem nie, natomiast po wyborach, sądzę, że jest to bardzo prawdopodobne. Nie boimy się, że będzie spalony, bo byśmy nie szli z tym wnioskiem o wotum nieufności bardzo zasadnym w tej sytuacji i liczymy, że ta debata da bardzo wiele argumentów do opinii publicznej, jak źle rządzi PiS. Wszystko ma swój czas, powiedzieliśmy nazwisko kiedy składaliśmy wniosek i tak właśnie będzie".

"Ja mogę zagwarantować, że wszystko co zrobimy w tej sprawie będzie poważne, nie będzie taką sztuczką jak profesor Gliński z tabletu Jarosława Kaczyńskiego. Sytuacja jest poważna, to nie jest jakaś gra" -  dodał polityk Platformy. "Proszę być spokojnym o to, że będzie to bardzo poważne rozwiązanie, które pokaże też i pozycję Platformy Obywatelskiej w opozycji" - podkreślił Siemoniak.

Podczas debaty nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu w marcu 2013 r. ówczesna marszałek Sejmu Ewa Kopacz (PO) nie zgodziła się, by Piotr Gliński - wówczas kandydat na premiera - zabrał głos, więc prezes PiS Jarosław Kaczyński odtworzył na mównicy sejmowej jego wystąpienie z tabletu.

Wiceszef PO był też pytany, kiedy Platforma przedstawi kandydatów na prezydentów dużych miast w wyborach samorządowych. "Chcemy to zrobić w lipcu, chcemy przez najbliższe miesiące konsultować się z ruchami miejskimi, partiami politycznymi i opozycyjnymi i szukać takich kandydatów, którzy zagwarantują zwycięstwa w swoich miastach. Zwycięstwa przeciwko PiS" - zaznaczył polityk.

Na pytanie, czy mogą to być kandydaci spoza Platformy Obywatelskiej powiedział: "Oczywiście, że tak". "Tu jesteśmy otwarci, wyraźnie to powiedzieliśmy. Mamy paru prezydentów bardzo dobrych cieszących się szerokim poparciem takich jak  Jacek Jaśkowiak w Poznaniu. Sądzę, że on ma wszelkie predyspozycje do bycia kandydatem całej opozycji w Poznaniu. Ja w innych miastach widzę osoby z innych środowisk, czy z Nowoczesnej, czy ze środowisk ruchów miejskich, które możemy poprzeć - powiedział Siemoniak.

Wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu ma zostać złożony w piątek. Szef Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział w środę, że jedną głównych kwestii, która ma uzasadniać złożenie tego wniosku będzie "bezrozumna polityka europejska, którą prowadzi rząd PiS". Jeszcze nie wiadomo, kto będzie kandydatem na premiera. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje