Wrocław pożegna Tadeusza Różewicza

Wrocław pożegna dziś Tadeusza Różewicza. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym. Pogrzeb jutro w Karpaczu.

Tadeusz Różewicz, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich poetów, prozaików, dramaturgów i scenarzystów zmarł w czwartek, 24 kwietnia we Wrocławiu, gdzie mieszkał od prawie pięćdziesięciu lat. Miał 92 lata.

 - Odszedł wielki poeta i skromny człowiek - tak Różewicza wspominał minister kultury, Bogdan Zdrojewski. - Tadeusz Różewicz zamyka swoim odejściem XX wiek wielkiej polskiej literatury, w której mieliśmy wielkich noblistów takich jak Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska - mówił Bogdan Zdrojewski.
- Postać z najwyższej półki, osoba niezwykle dociekliwa, nieobojętna, baczny obserwator życia codziennego, zarówno tego społecznego jak i tego politycznego - podkreślił minister. Przypomniał, że poeta był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w walkach partyzanckich. - Z prawdziwego zdarzenia patriota - dodał.
Minister Zdrojewski mówił też o wielkiej skromności Tadeusza Różewicza. - Umykał i uciekał od każdego splendoru, jeszcze kilka lat temu pojawił się wniosek o to, aby przyznać mu Order Orła Białego, jakimś cudem się o tym dowiedział, natychmiast do mnie zadzwonił i poprosił, żeby absolutnie nie kłopotać go tym zaszczytem - wspomina Bogdan Zdrojewski.

"Zostanie pochowany w Karpaczu"

Reklama

Tadeusz Różewicz zostanie pochowany w Karpaczu na cmentarzu ewangelickim. - Chciał być tam pochowany i mówił, że bardzo mu zależy, żeby być w górach, by być bliżej nieba i by mu nie przeszkadzano - powiedział Bogdan Zdrojewski.
Wielkiego artystę wspominali też inni twórcy.
Ernest Bryll mówił o rewolucji, jaką przyniosła twórczość Tadeusza Różewicza. W rozmowie z radiową Trójką poeta i pisarz podkreślił, że Różewicz miał ogromny wpływ na kształt współczesnej poezji. - Cały sposób widzenia, pisania, był inny. To jest poza wartością poetycką, największa sprawa, którą wniósł Tadeusz Różewicz - mówił Bryll. 

"Był skromnym człowiekiem"

Był skromnym człowiekiem, pisał o rzeczach najważniejszych - tak Tadeusza Różewicza wspominał Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki".
Literaturoznawca podkreślał, że w swojej twórczości poruszał tematy na pozór najprostsze, ale jednocześnie niezwykle doniosłe. Jak dodaje, twórczość Różewicza wydaje się łatwa do czytania, ale tak naprawdę jest bardzo głęboka.
 - Twórczość Tadeusza Różewicza była obecna niemal w każdym polskim teatrze. Jego teksty były trudne i ironiczne - mówi Grzegorz Kwiatkowski z Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie od siedmiu lat jest wystawiany dramat autora "Grupa Laocoona",
Tadeusz Różewicza wspominał Kraków. Wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i eseista spędził tam wiele lat i chętnie wracał do tego miasta. Pod Wawelem zdał maturę i studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1954 roku związany był również z miejscowym Wydawnictwem Literackim. 

"Wybitny poeta, dramaturg, ale przede wszystkim serdeczny przyjaciel"


Pracownicy Wydawnictwa wspominają go jako wybitnego poetę, dramaturga, ale przede wszystkim serdecznego przyjaciela. - Jego głównym celem było wytłumaczenie czytelnikowi świata - mówi  Małgorzata Nycz, redaktor naczelna wydawnictwa. - To jego maniakalne czytanie codziennej prasy właściwie od deski do deski, też wiązało się z chęcią poznania rzeczywistości. Śledził wszystko, od drobnych szczegółów po najważniejsze wydarzenia, z których potem wyciągał literackie doświadczenie. Cały czas pracował nad doświadczeniem świata - mówi Małgorzata Nycz.
Mimo podeszłego wieku Tadeusz Różewicz cały czas pracował nad nowymi utworami. - On miał jeszcze parę sztuk do dokończenia. To wszystko odbywało się jednak w zwolnionym tempie. Przygotowywał też wybór wierszy Norwida ze swoimi komentarzami" - wyjaśnia Maria Rola, przez lata redagująca książki Tadeusza Różewicza. "Był przede wszystkim bardzo ciepłym człowiekiem, który często przyjeżdżał do Krakowa i prosił żebyśmy mu towarzyszyli w tych wizytach - dodaje.
Krzysztof Lisowski - redaktor Wydawnictwa Literackiego - zwraca uwagę, że doświadczenie II wojny światowej było momentem zwrotnym w twórczości Tadeusza Różewicza. Wtedy powstała wyjątkowa narracja stosowana przez autora między innymi w "Kartotece". - Wymyślił nowa dykcję, nowy język. Z polskich poetów XX wieku, jeżeli chodzi o taką odrębność głosu, to można powiedzieć tylko dwóch poetach: Różewiczu i Leśmianie - dodaje. 

Różewicz jako dramaturg zasłynął w 1959 roku "Kartoteką"


Tadeusz Różewicz to autor ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój" oraz "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina".
Jest również autorem "Poematu otwartego" oraz "Spadanie, Non-stop-show". Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje" i "Na czworakach", wystawiane na scenach całego świata.
Ostatnia większa publikacja Tadeusza Różewicza - "Kup kota w worku" - ukazała się w 2008 roku .To zbiór wierszy i krótkich form prozatorskich. Różewicz, jako dramaturg zasłynął w 1959 roku "Kartoteką". Inne znane sztuki to "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu". Wydawnictwo Literackie wydało ponad 20 utworów Tadeusz Różewicza.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje