Wstępne wyniki referendum w sprawie strajku nauczycieli

85 proc. placówek edukacyjnych znajduje się w sporze zbiorowym. Za strajkiem w tych placówkach opowiedziało się 85-90 proc. nauczycieli. - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz.

O godz. 12 w centrum Dialog rozpoczęły się rozmowy związków zawodowych z rządem na temat podwyżek w oświacie i zapowiadanego strajku nauczycieli, przewidzianego na 8 kwietnia.

Reklama

Wcześniej konferencję prasową zwołały związki zawodowe i przedstawiły wyniki referendum. 85 proc. placówek edukacyjnych znajduje się w sporze zbiorowym. Za strajkiem w tych placówkach opowiedziało się 85-90 proc. nauczycieli.

- Pozytywną niespodzianką są dla nas wyniki na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - dodał Broniarz.

Wyniki referendum nie są jeszcze końcowe. Jak wyjaśnił szef ZNP, niektóre szkoły zbyt późno weszły w spór zbiorowy, więc referendum zostanie przeprowadzone tam dziś lub w najbliższych dniach.

Takie wyniki oznaczają, według wcześniejszych słów szefa ZNP, że w strajku weźmie udział blisko pół miliona nauczycieli.

"Nikomu nie chcemy zabrać"

- Nikomu nie chcemy zabrać, ale nie możemy godzić się na coś takiego. Nie można karmić nauczycieli stwierdzeniami, że jest to misja. Dobrzy specjaliści powinni dobrze zarabiać - powiedział Sławomir Broniarz.

- Dla nas ważne jest, by nauczyciel czuł satysfakcję materialną z wykonywanej pracy - dodał.

Dziś rano minister Dworczyk przyznał, że w budżecie nie ma 1000 zł dla nauczycieli. Czy wobec tego związki zadowolą się mniejszą kwotą?

- Rząd wyczerpał taktykę negocjacyjną? Chcemy najpierw wiedzieć, co ma do zaoferowania - powiedział Broniarz.

Oświadczenie MEN

Zdecydowana większość publicznych przedszkoli będzie pracowała bez problemów, a większość dyrektorów szkół deklaruje, że egzaminy w ich szkołach odbędą się bez zakłóceń - oświadczyło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które powołuje się na dane przekazane przez dyrektorów tych jednostek i kuratorów oświaty.

"Dane potwierdzają, że w około 71 proc. publicznych przedszkoli, 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych/ ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych. Biorąc pod uwagę jedynie szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe odsetek ten wynosi 62 proc. Oznacza to, że większość placówek w całym kraju będzie pracowała bez problemów. To ważna informacja dla rodziców i uczniów, którzy przygotowują się do egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych oraz maturalnych" - czytamy w komunikacie MEN.

Łukasz Szpyrka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje