Wujec o Jaruzelskim postać trudna do oceny

W opinii Henryka Wujca, Wojciech Jaruzelski jest postacią trudną do oceny. - Ponosi odpowiedzialność za wprowadzenie stanu wojennego, jednak kiedy Polska była w katastrofalnej sytuacji potrafił cofnąć się i usiadł z Solidarnością do stołu - podkreślił.

Jaruzelski zmarł w niedzielę o godz. 15.24 w szpitalu w Warszawie. Był ostatnim przywódcą PRL, współtwórcą Okrągłego Stołu, pierwszym prezydentem po 1989 roku.

Reklama

- Generał Jaruzelski to bardzo złożona postać. W młodości chodził do liceum marianów, więc wychowany był w duchu patriotycznym. Potem II wojna światowa rzuciła go na Syberię i tam przeżył straszne rzeczy. Po wojnie stał się funkcjonariuszem aparatu partyjnego, wojskowego i to jest w mojej ocenie jego najgorszy okres. Nie sprzeciwiał się temu systemowi - powiedział Henryk Wujec.

Jak ocenił, Jaruzelski ponosi odpowiedzialność za wprowadzenie stanu wojennego. - Nie było żadnych powodów, aby stan wojenny wprowadzać, bo nie było wtedy zagrożenia. Związek Radziecki w tamtym czasie już zrezygnował z interwencji zbrojnej. Jaruzelski obawiał się buntu, jakiegoś puczu wewnętrznego swoich towarzyszy, no i chciał stłamsić Solidarność. Zrobił to w interesie partii i swoim własnym. To była najgorsza rzecz, bo oznaczała siedem lat nieszczęść dla Polski. Wielu ludzi ucierpiało, wielu ludzi zginęło. Ponosi za to odpowiedzialność - podkreślił Wujec. 

Wujec przyznał jednak, że kiedy Polska była w katastrofalnej sytuacji gospodarczej i politycznej i brak było nadziei na jakieś wyjście z tej sytuacji, to Jaruzelski  potrafił jednak "zmienić zdanie, cofnąć się i usiadł z tą Solidarnością do stołu, by znaleźć rozwiązanie". - Wielu jego towarzyszy było temu przeciwnych, ale to zrobił. To przejdzie do historii, że stać go było na taką zmianę. Od tej zmiany zaczęła się możliwość pokojowego rozwiązania konfliktu, a wybory 4 czerwca zmieniły Polskę i całą Europę, bo doprowadziły do upadku komunizmu. To postać trudna do oceny - dodał Wujec.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje