Wyjątkowa uroczystość w KPRM. Zabrakło prezesa PiS

- Rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego to dzień ważny dla Polaków, niezależnie od poglądów - podkreślił Tusk na specjalnej uroczystości w kancelarii premiera z okazji 25-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jak dodał, Mazowiecki był wybitnym szefem rządu i "dzisiaj już nikt nie ma co do tego wątpliwości". Na uroczystości zabrakło Włodzimierza Cimoszewicza, Jana Olszewskiego, Jarosława Kaczyńskiego, a także Marka Belki.

"Rocznica powołania pierwszego niekomunistycznego rządu III RP to dzień ważny dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego, jakie poglądy polityczne wyznajemy i jakie role publiczne odgrywaliśmy w 1989 roku" - mówił Tusk.

Reklama

Jak mówił, do końca życia zapamięta obraz Mazowieckiego ze znakiem victorii oraz kiedy zasłabł podczas swojego expose w Sejmie. "I zamienił to w kapitalną metaforę, która wyjaśniła wszystkim Polakom, jak trudny jest moment startu, ale i jak wielkie nadzieje wiążą się z tym historycznym momentem, jakim było wówczas wystąpienie Tadeusza Mazowieckiego" - powiedział.

"Zawsze będę pamiętał jego dyskretny uśmiech ze Stoczni Gdańskiej. Moja mama powiedziała wtedy w domu: tam chyba wszystko będzie w najlepszym porządku i jakoś przestałam się bać, jak zobaczyłam w telewizji, że tam jest pan Mazowiecki" - wspominał Tusk.

Jedna z sal w kancelarii premiera będzie nosić imię Mazowieckiego. Jak wyjaśnił Tusk, jest to sala, w której pierwsze rządy III RP odbywały swoje posiedzenia. Jest tam popiersie Mazowieckiego.

Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybyli synowie Mazowieckiego a także byli szefowie rządów: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Józef Oleksy, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz. Na uroczystości nie przybył Jarosław Kaczyński.

W piątek mija 25 lat od powołania przez Sejm rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego prezesa Rady Ministrów od czasu zakończenia II wojny światowej.

Czy filozofia „grubej kreski” Mazowieckiego była słuszna? Zapraszamy do dyskusji!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje