Reklama

Reklama

Wyłudzali unijne dotacje. CBŚP zatrzymało trzy osoby

Policjanci z CBŚP zatrzymali trzech członków gangu specjalizującego się w wyłudzaniu dotacji unijnych dla rolników i ustawianiu przetargów na dzierżawę gruntów rolnych. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, gang działał w woj. lubuskim. Zarabiał na dotacjach unijnych, dzierżawiąc grunty rolne jak najniższym kosztem.

Ofiarami szajki padali rolnicy, którzy chcieli powiększyć gospodarstwo i brali udział w przetargach na dzierżawę gruntów.

Reklama

"Przestępcy w różny sposób zniechęcali ich do licytacji, następnie podstawiali +swoich+ rolników, którzy pełnili rolę tzw. słupów i mieli dzierżawić grunty za jak najniższą stawkę za hektar" - zaznaczyła Hamelusz.

Członkowie gangu albo grozili rolnikom, albo płacili im za odstąpienie od licytacji lub niepodbijanie stawki dzierżawy. Za niepodbijanie ceny rolnik dostawał od 2 do 3 tys. zł.

"Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty utrudniania przeprowadzenie przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności" - poinformowała rzeczniczka CBŚP.

Jak dodała, sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Śledztwo prowadzi prokuratura w Zielonej Górze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje