Zagrożenie lawinowe w Tatrach

W Tatrach może być pięć stopni zagrożenia lawinowego.

Pierwszy (mały - nieznaczny) ogłaszany jest, gdy pokrywa śniegowa jest na ogół utrwalona i stabilna (związana), a wyzwolenie lawiny jest możliwe na bardzo niewielu skrajnie stromych stokach, tylko przy dodatkowym dużym obciążeniu. Przy pierwszym stopniu na ogół panują bezpieczne warunki dla wędrówek.

Reklama

Drugi (umiarkowany stopień zagrożenia) - pokrywa śniegowa tylko na niektórych, bardziej stromych stokach jest jedynie umiarkowanie stabilna, a w większości wystarczająco utrwalona. Prawdopodobieństwo zejścia lawin zapowiadane jako możliwe przede wszystkim na określonych - bardziej stromych stokach, tylko przy dodatkowym dużym obciążeniu.

Trzeci stopień - znaczny, gdy na wielu stromych stokach pokrywa śniegowa jest utrwalona tylko umiarkowanie lub słabo, wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne już przy małym obciążeniu dodatkowym. Zejście lawin możliwe przede wszystkim na określonych stromych stokach; od przypadku do przypadku możliwe jest samorzutne schodzenie średnich bądź także pojedynczych dużych lawin. Poruszanie się turystów wymaga doświadczenia oraz posiadania zdolności do oceny sytuacji; obszar możliwości poruszania się zostaje ograniczony rejonami zagrożeń.

Przy czwartym stopniu zagrożenia - dużym - pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawin jest prawdopodobne już przy małym obciążeniu dodatkowym na większości stromych stoków. Możliwe jest samorzutne schodzenie wielu średnich rozmiarów lawin, niejednokrotnie również dużych lawin. Poruszanie się wymaga dużej zdolności oceny sytuacji.

Najwyższy - piąty stopień zagrożenia lawinowego - bardzo duży, gdy pokrywa śniegowa jest na rozległym obszarze słabo utrwalona i w znacznym stopniu chwiejna. Wtedy należy spodziewać się samorzutnego schodzenia wielu dużych lawin, także na terenach o umiarkowanej stromiźnie. Poruszanie się po górach jest na ogół niemożliwe.

Dowiedz się więcej na temat: wyzwolenie | zagrożeni | zagrożenie lawinowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje