Żandarmeria wojskowa wesprze policję podczas niedzielnego marszu

W niedzielę przed marszem państwowym wojsko zacznie formować kolumnę o godz. 12 - poinformowało PAP Centrum Operacyjne MON. Wtedy rozstawione mają zostać pojazdy wojskowe w okolicy ronda Dmowskiego w Warszawie; Żandarmeria Wojskowa podczas marszu wesprze policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa.

Jak poinformowało PAP Centrum Operacyjne MON, w niedzielę pojazdy wojskowe będą ustawiane w okolicy ronda Dmowskiego - miejsca rozpoczęcia marszu - ok. godz. 12. Za formowanie wojskowej części kolumny, która weźmie udział w marszu państwowym, odpowiada Dowództwo Garnizonu Warszawa. Na miejsce zbiórki marszu zostaną przetransportowane kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżny moździerz Rak, zestaw przeciwlotniczy Poprad i wyrzutnia rakietowa Langusta.  

Reklama

Ponadto Siły Zbrojne RP w marszu reprezentować będzie kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa oraz żołnierze wszystkich formacji. MON zapewnia, że kolumny wojskowe biorące udział w marszu nie będą miały "zadań związanych z blokowaniem kogokolwiek, czy utrudniania uczestniczenia w marszu". Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą uczestnicy marszu. 

Wojskowe wsparcie dla policji

Za sformowanie cywilnej kolumny marszu i zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestników oraz mieszkańców stolicy odpowiadać będzie Komenda Stołeczna Policji.  

Policjantów wpierać będą, w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego żołnierze Żandarmerii Wojskowej. MON nie podaje liczby żołnierzy ŻW skierowanych do zabezpieczenia marszu. Ta informacja jest niejawna - poinformowało PAP Centrum Operacyjne MON. "Żandarmeria standardowo wspiera policję przy uroczystościach państwowych" - podkreśliło MON.  

- Zaangażowanie przez premiera Żandarmerii Wojskowej w ochronę marszu 11 listopada potwierdza obawy, co do możliwości zapewnienia bezpieczeństwa; jeśli to nie przekona sądu, to znaczy, że przepis pozwalający na wydanie zakazu jest martwy - podkreśliła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wcześniej poinformowała, że że do Sądu Okręgowego w Warszawie złożone zostało zażalenie na postanowienie tego sądu, który uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent stolicy w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Zgodnie z przepisami sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie w ciągu 24 godzin od dostarczenia akt sprawy przez sąd okręgowy.

Dwa marsze w stolicy

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ustalili, że 11 listopada w Warszawie zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", po tym gdy w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji w stolicy Marszu Niepodległości - wśród jego organizatorów są Młodzież Wszechpolska, ONR i Ruch Narodowy.  

Marsz zapowiedziany po spotkaniu prezydenta i premiera - zgodnie z ustaleniami - będzie miał charakter uroczystości państwowej, organizowany będzie przez rząd, a objęty patronatem przez prezydenta; marsz ma się rozpocząć o godz. 15 na rondzie Dmowskiego.

W czwartek rano organizatorzy Marszu Niepodległości odwołali się do sądu od decyzji prezydent Warszawy o zakazie organizacji tego marszu, a wieczorem tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił tę decyzję. Pełnomocnik prezydent stolicy mec. Antoni Kania-Sieniawski powiedział PAP, że ratusz złoży zażalenie na postanowienie sądu, na co ma 24 godziny.  

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz mówił wcześniej w piątek w TOK FM, że Marsz Niepodległości odbędzie się 11 listopada, rozpocznie się o g. 14 na rondzie Dmowskiego. Na uwagę, że w tym czasie w tym miejscu będą już zabezpieczenia marszu organizowanego przez rząd pod patronatem prezydenta, odpowiedział: "Pana prezydenta na pewno zapraszamy na nasz marsz".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje