Reklama

Reklama

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybierze kandydatów na I prezesa

Po godz. 12. w piątek, 8 maja, w Sądzie Najwyższym rozpoczęło się zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu, które ma wyłonić pięciu kandydatów na nowego I prezesa tego sądu.

Spośród wskazanych kandydatur nowego I prezesa na sześcioletnią kadencję powoła prezydent Andrzej Duda.

Reklama

"Zgromadzenie się rozpoczęło. Uczestniczy w nim 97 sędziów, co oznacza, że osiągnięte zostało niezbędne kworum. Nieobecnych jest dwóch sędziów" - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Będzie oświadczenie Zaradkiewicza

O wybranych kandydatach na stanowisko I prezesa poinformuje po zakończeniu zgromadzenia jego przewodniczący, sędzia wykonujący obowiązki I prezesa SN Kamil Zaradkiewicz. W holu głównym sądu planowane jest oświadczenie Zaradkiewicza. 

"Nie jest przewidziane zadawanie pytań przez dziennikarzy" - przekazały służby prasowe sądu.

Specjalne środki ostrożności

Nie wiadomo, jak długo potrwa zgromadzenie sędziów, może to być kilka godzin. 

Ze względu na zagrożenie koronawirusem jego uczestnicy obradują jednocześnie w kilku salach SN. W każdej znajduje się telewizor z podłączonym laptopem i kamerą, między salami jest połączenie audiowizualne. W czasie głosowania członkowie komisji skrutacyjnej będą wchodzili do poszczególnych sal z urną wyborczą, aby sędziowie mogli wrzucić do niej karty.

Procedura wyłaniania kandydatów

Według przepisów ustawy, każdy sędzia SN ma prawo zgłosić jednego kandydata na stanowisko I prezesa. Każdy sędzia uczestniczący w głosowaniu może oddać tylko jeden głos, a głosowanie jest tajne. Wybranymi kandydatami są osoby, które uzyskały największą liczbę głosów.

Niezwłocznie po wybraniu kandydatów przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Sędziów albo inna osoba wskazana przez zgromadzenie przekazuje Prezydentowi RP listę wybranych kandydatów wraz z protokołem głosowania.

Z końcem kwietnia br. zakończyła się kadencja poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Zgodnie z uprawnieniem wynikającym z ustawy o SN, prezydent Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków I prezesa SN sędziemu z Izby Cywilnej Kamilowi Zaradkiewiczowi, którego ustawowym zobowiązaniem było zwołanie zgromadzenia sędziów w ciągu tygodnia.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje