Reklama

Reklama

​Zmarł Stanisław Niemczyk. Miał 76 lat

Architekt Stanisław Niemczyk, nazywany "polskim Gaudim", twórca kościołów na Górnym Śląsku, zmarł w poniedziałek w wieku 76 lat - podały we wtorek służby prasowe katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.

Pogrzeb zmarłego odbędzie się w sobotę w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

"Stanisław Niemczyk projektował architekturę +nie z tej ziemi+. Również w sensie bardzo dosłownym. Jego kościoły przepełnione są sakralnością, zapisaną w wszystkim - nawet w tym, z czego budował. W niewypolerowanych kamieniach z kościoła świętego Franciszka i świętej Klary kazał zostawiać ślady po narzędziach. Nie uważał, że buduje kościół - on był zdania, że buduje miejsce dla Stwórcy" - powiedziała PAP publicystka zajmująca się architekturą red. Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice.

Kim był Stanisław Niemczyk?

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach koło Bielska-Białej. Ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej.

Był silnie związany z Tychami, w których mieszkał. Od 1968 r. pracował w tamtejszym Miastoprojekcie. W mieście zasłynął z tworzenia obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Był autorem budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, m.in. zabudowy ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach oraz osiedla H7 na terenie dzielnicy Glinka.

Najsłynniejsze projekty

Jego najsłynniejszymi projektami były kościoły: pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, Ducha Świętego w Tychach, zespół klasztoru i kościoła franciszkanów św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach Paprocanach, a także świątynia Miłosierdzia Bożego na osiedlu Oficerskim w Krakowie.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich, odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice przyznanego przez Stolicę Apostolską, medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje