Zmarło 19 osób. Apel służb o reakcję

Z powodu wychłodzenia zmarło w grudniu 19 osób. Częstsze przypadki zgonów w związku z niskimi temperaturami odnotowano w ostatnich dniach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zgłaszanie służbom przypadków osób zagrożonych długotrwałym przebywaniem na mrozie.

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że w świąteczny piątek odnotowano dwie ofiary zimna. Także minionej doby dwie osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu.

Reklama

Od początku października stwierdzono 34 zgony z powodu wychłodzenia, w grudniu do tej pory z powodu zimna zmarło 19 osób.

W związku z niskimi temperaturami służby apelują o reagowanie na każdy przypadek mogący zagrażać życiu osoby pozostającej na zewnątrz.

- Nie bądźmy obojętni. Gdy widzimy osobę śpiącą na ławce lub wiemy, że ktoś mieszka na działkach, dzwońmy pod numer straży miejskiej, policji czy pod numer alarmowy 112. Wówczas odpowiednie służby zostaną skierowane - powiedziała w niedzielę  Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

87 ofiar zimna

Dodała, że pomoc bezdomnym oferuje każde województwo. - Wsparcia udzielają noclegownie i jadłodajnie. Na stronach wojewódzkich urzędów znajduje się wykaz placówek. Oczywiście, osoby bezdomne raczej na tę stronę nie wejdą, ale pomóc możemy my, przeciętni ludzie - dodała.

Dwie ofiary wychłodzenia zanotowano ostatnio w regionie łódzkim. W sobotę na dukcie leśnym między miejscowościami Grobla a Taras w powiecie radomszczańskim znaleziono zwłoki 51-letniego mężczyzny. Według policji mężczyzna znajdując się pod wpływem alkoholu zmarł najprawdopodobniej z wychłodzenia - poinformowała w niedzielę rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka.

Dzień wcześniej w Wieruszowie w pobliżu ulicy Fabrycznej znaleziono zwłoki 60-letniego mężczyzny. Lekarz jako najbardziej prawdopodobną przyczynę zgonu wskazał wychłodzenie organizmu. Od początku listopada w Łódzkiem z zimna zmarły cztery osoby.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym sezonie zimowym (od 1 listopada 2013 r. do 31 marca 2014 r.) w całym kraju odnotowano 87 ofiar zimna.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje