Zmiany w rządzie Tuska: Mateusz Szczurek nowym ministrem finansów

Mateusz Szczurek, dotychczasowy główny ekonomista ING Group, zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów - poinformował dziś Donald Tusk. - To jeden z najzdolniejszych polskich ekonomistów - ocenił szef rządu.

- Cieszę się, że jeden z najzdolniejszych, niektórzy twierdzą, że najzdolniejszy polski ekonomista, specjalista od makroekonomii, ale też od liczenia pieniędzy, podejmuje się trudnej misji - powiedział Tusk podczas konferencji, na której przedstawił skład zrekonstruowanego rządu.

Reklama

Dodał, że jego "wskazanie i intuicja" były identyczne z oceną ustępującego ministra finansów Jacka Rostowskiego. - Cieszę się, bo co do strategii makroekonomicznej mamy pogląd właściwie identyczny - ustępujący minister finansów, wchodzący na ten urząd i ja - co gwarantuje potrzebną ciągłość - mówił Tusk.

Zapewnił, że Szczurek gwarantuje "nową energię" potrzebną w ministerstwie finansów.

Szczurek: moim zadaniem będzie zapewnienie skoku rozwojowegoZapewnienie skoku rozwojowego polskiej gospodarce to zadanie, które stawiam sobie jako minister finansów - powiedział Mateusz Szczurek.   Nowy minister finansów powiedział, że jego celem jest zapewnienie skoku rozwojowego polskiej gospodarce.

- Z jednej strony nie hamowanie go, a z drugiej zapewnienie tego - może to być mniej popularne - aby ten skok nie okazał się krótkotrwały, nie okazał się skokiem w przepaść - podkreślił Szczurek.

Jak mówił zbilansowana polityka fiskalna to podstawa, której wielu krajom w Europie brakuje. - Mogą to potwierdzić rzesze bezrobotnych w wielu krajach Europy Zachodniej - powiedział.

Szczurek mówił też, że polscy przedsiębiorcy powinni swój potencjał innowacyjny, swoją energię kierować na prawdziwe innowacje, a nie na przykład na omijanie podatków. - To jest zadanie długotrwałe, to jest ciągła praca, której również musimy się podjąć - zaznaczył.

Poinformował, że tematem jego doktoratu były kryzysy finansowe i płynność międzynarodowa. - Mam nadzieję, że zastosowania do niego nie będzie - żartował.

Mateusz Szczurek był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią.

Nowy minister finansów w rządzie Tuska ma 38 lat. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje