Gdańszczanie oprowadzą po galerii murali

Twórcy gdańskich wielkoformatowych malowideł organizują dla mieszkańców kurs, na którym przekażą im wiedzę niezbędną do tego, by mogli oprowadzać turystów wśród ich dzieł. Szkoleniu skierowane jest do mieszkańców osiedla Zaspa, na którym znajdują się 24 murale.

Jak powiedział Szymon Wróblewski z Gdańskiej Szkoły Muralu, która ma swoją siedzibę w Klubie Plama na Zaspie, organizatorzy sądzą, że na kurs zgłoszą się przede wszystkim młodzi ludzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wzięli w nim udział chętni przedstawiciele starszych pokoleń.

Reklama

Szkolenie będzie polegało na spotkaniach, w czasie których twórcy malowideł przekażą uczestnikom kursu historię powstawania murali i szczegóły dotyczące ich realizacji, a także informacje o autorach.

Jak poinformowali organizatorzy, celem kursu jest zaangażowanie mieszkańców w tworzenie powstającej na Zaspie kolekcji murali. Na kurs, który będzie się odbywał w Klubie Plama, można się zapisać do 18 marca. Szkolenie zakończy się w czerwcu.

W skład "kolekcji" murali na gdańskiej Zaspie wchodzą 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni ok. 6 tys. m kw. Malowidła zdobią głównie szczyty bloków mieszkalnych, ale też okoliczne ogrodzenia.

Większość dzieł powstała w ramach Europejskiego Festiwalu Malarstwa Wielkoformatowego Monumental Art, który odbył się w Gdańsku już dwukrotnie - w 2009 i 2010 roku. W przedsięwzięciu brali udział artyści zarówno z Polski, jak i z Niemiec, Włoch, a nawet Chin.

Festiwal, który odbędzie się także w tym roku, jest jednym z wydarzeń towarzyszących kandydaturze Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Poza wymiarem międzynarodowym jest również inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką.

Oprócz osiedla Zaspa, w Gdańsku murale można spotkać także w wielu innych miejscach - choćby na pylonach drogowego Węzła Kliniczna, murach Stoczni Gdańskiej czy na budynkach na Biskupiej Górce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje