Odroczono proces oszustów internetowych

Do 17 października odroczył w poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku proces 24 osób oskarżonych o oszustwa na internetowym portalu aukcyjnym. Przestępcy wyłudzili ok. pół miliona złotych od ponad tysiąca osób z całego kraju.

Proces nie mógł się rozpocząć z powodu nieobecności czwórki oskarżonych.

Reklama

Prokurator Jakub Chrząszcz powiedział dziennikarzom, że liczy na szybkie postępowanie sądowe. Zapowiedział, że ze swojej strony będzie m.in. wnioskował o rezygnację z przesłuchań większości świadków, którzy są poszkodowanymi w sprawie.

Dodał, że większość oskarżonych, w tym główni pomysłodawcy przestępstwa, przyznało się do winy i chce się dobrowolnie poddać karze. Wszystkim grozi do ośmiu lat więzienia.

Pochodzący z Trójmiasta i Wejherowa członkowie grupy podszywali się pod sprzedających przedmioty na portalu Allegro, obserwując kończące się aukcje. Do osób, które wylicytowały towar wysyłane były maile o zapłacie - żeby jednak do tego zachęcić oszuści proponowali np. szybsze dostarczenie towaru lub zmniejszenie kosztów przesyłki. Wiadomość była tak spreparowana, że oszukana osoba były pewna, iż pochodzi ona od administracji portalu Allegro.

Wyłudzone w ten sposób pieniądze trafiały na konta w różnych bankach zakładane przez pomocników oskarżonych.

Wykrycie sprawców było o tyle skomplikowane, że sprawcy korzystali z serwisu zmieniającego adres IP ich komputera. Oszustwa dokonywane były między grudniem 2008 a grudniem 2009 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje