Poszukiwania ORP "Orzeł"

27 lipca na Morze Północne wyruszyła "Ekspedycja Orzeł Balex Metal". Wyprawa ma na celu odnalezienie i dokumentację wraku okrętu podwodnego ORP "Orzeł".

Na stronie www.polskieradioeuro.pl dostępny jest dziennik podróży, w którym znajdują się najświeższe informacje o ekspedycji. Ponadto można słuchać relacji na żywo w "Popołudniku" (w godzinach 16.00 - 18.00) i w sobotnim "Hyde Parku" (10.00 - 12.00).

Reklama

ORP "Orzeł" to najsłynniejszy polski okręt podwodny, zaginiony wraz z załogą w niewyjaśnionych okolicznościach w 1940 roku.

Znalazł się na ustach całego świata, kiedy po klęsce wrześniowej brawurowo uciekł z internowania w Tallinie i przedostał się do Anglii, przepływając Bałtyk oraz cieśniny duńskie bez map nawigacyjnych. "Orzeł" wsławił się również między innymi zdemaskowaniem niemieckich planów inwazji na Norwegię.

Organizatorem akcji jest Morska Agencja Poszukiwawcza - grupa nurków, historyków i ludzi morza z Gdyni oraz Warszawy. Ekspedycja to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej marynistyki, prowadzone z pokładu nowoczesnego statku hydrograficznego IMOR.

Okręt, należący do Instytutu Morskiego w Gdańsku, porusza się w kierunkach północ-południe i przeczesuje pasy dna o szerokości 500 metrów za pomocą sonaru holowanego za rufą. Obszar typowany przez historyków z Morskiej Agencji Poszukiwawczej jako miejsce domniemanego spoczynku ORP "Orzeł" to prostokąt o wymiarach 15 na 20 mil morskich.

Rejon ten położony jest na południowy-wschód od norweskiego portu Stavanger. Jest to obszar dawnego niemieckiego pola minowego o kryptonimie "16 B", na którym ORP "Orzeł" prawdopodobnie wszedł na minę i zatonął w czerwcu 1940 r. Ekspedycja pod patronatem Radia Euro ma za zadanie potwierdzić bądź obalić tę hipotezę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje