Wałęsa agentem?

Mam nadzieję, że mnie przeproszą - powiedział Lech Wałęsa o Annie Walentynowicz i małżeństwie Gwiazdów, którzy oskarżają go o współpracę z SB. Były prezydent opublikował w internecie materiały służb PRL na swój temat.

Łącznie w sieci znalazło się ponad 500 stron dokumentów, które Wałęsa otrzymał od IPN. Były prezydent poprosił o nie w marcu 2005 roku. Jak wówczas tłumaczył, zrobił to, aby udowodnić Radiu Maryja, że oskarżanie go o agenturalną przeszłość, to bzdura.

Reklama

O współpracę z SB oskarżają go również współtwórcy "Solidarności" Anna Walentynowicz i małżeństwo Gwiazdów. Nie przeszkadzają im nawet oczyszczające z zarzutów Wałęsę wyroki sądowe.

- W tych materiałach jest prawda; trochę prawdy i widać jak się dali manipulować. Ja im mówiłem: słuchajcie, wykorzystują was, bzdury opowiadacie, a oni bez przerwy opowiadali te bzdury i to jest pokazane, jak oni dali się nabierać - powiedział były prezydent o zawartości swojej teczki.

Wałęsa dodał, że z dokumentami opublikowanymi w internecie nie zapoznał się w całości i wpuścił je - jak powiedział - bez cenzury, bo nie boi się ich zawartości. Zaznaczył, że jak "coś" w nich będzie wzbudzającego wątpliwość, to się wytłumaczy.

16 listopada 2005 roku Wałęsa otrzymał od IPN status pokrzywdzonego przez służby specjalne PRL, umożliwiający mu dostęp do dotyczącej go teczki. Po miesiącu po raz pierwszy przejrzał część materiałów zgromadzonych na jego temat. W gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej na temat opozycyjnej działalności założyciela "Solidarności" zgromadzono ponad 70 teczek akt i setki stron na mikrofilmach.

W sierpniu 2000 roku Sąd Lustracyjny orzekł, że Lech Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie ustracyjne, iż nie był agentem służb specjalnych PRL. Sąd uznał, że SB fałszowała swe akta na temat Wałęsy. Wałęsa był wówczas lustrowany w związku ze startem w wyborach prezydenckich. Jak powiedział były prezydent, Sąd Lustracyjny opierał się również na ujawnionych materiałach.

Autor: js, pap

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje