Żyrafiarnia w ZOO pnie się w górę

W przyszłym roku gdańskie ZOO powiększy się o długo wyczekiwane żyrafy. - To będą pierwsze takie zwierzęta w naszym ogrodzie. To dla nas wielkie wydarzenie - cieszy się Michał Targowski, dyrektor oliwskiego zoo.

Choć na wolnym rynku żyrafa kosztuje ok. 30 tys. euro, my dostaniemy je za darmo. Jak to możliwe? Gdańskie zoo jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), którego sprzeciwia się handlowi zwierząt i wspiera ich wymianę między ogrodami zoologicznymi.

Reklama

Do Gdańska trafią żyrafy dotąd mieszkające w Poznaniu i duńskim Aalborgu. Niewykluczone, że dołączą do nich jeszcze zwierzęta z Warszawy i Opola. Choć za żyrafy nie będziemy musieli nic płacić, gdański ogród pokryje koszt ich transportu. A ten jest proporcjonalny do ich wielkości - za dostarczenie jednego zwierzęcia przyjdzie zapłacić ok. 7 tysięcy euro.

Ponieważ jesienią i zimą żyrafy fatalnie znoszą przeprowadzki, przyjadą do Gdańsku dopiero latem przyszłego roku. Do tego czasu gotowy będzie już pawilon, w którym zamieszkają. Wybieg będzie miał powyżej 1 hektara i zostanie przeznaczony nie tylko dla żyraf - chodzić po nim będą także zebry. Jak dotąd w całej Polsce nie ma podobnego wybiegu.

Ponieważ hodowla żyraf jest skomplikowana najpierw dostaniemy wyłącznie samce. Dopiero po 2-3 latach, gdy pracownicy ZOO nabiorą doświadczenia trafią do nas także samice. Na razie hodowcy z Oliwy zostaną wysłani do innych ogrodów, żeby nabrać praktyki i nauczyć się obchodzenia z tymi zwierzętami pod okiem innych, bardziej doświadczonych pielęgniarzy.

Żyrafiarnia nie jest jedyną inwestycją jaką planuje dyrektor gdańskiego ogrodu zoologicznego. W przyszłości będzie też można zobaczyć tu gepardy - gatunek, którego podobnie jak żyraf, nie było dotąd w oliwskim zoo.

Powstanie także 2-hektarowy wybieg z dużym pawilonem dla lwów, które do tej pory mieszkały w klatkach. Planuje się również budowę wybiegu dla tygrysów - dziś umieszczonych w wolierze przy lesie - i pawilon dla ptaków nocnych.

Anna Mozołowska, Natalia Burczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje