Bunt polskich humanistów

​ Do Rzecznika Praw Obywatelskich ma dziś trafić wniosek polskich naukowców o zaskarżenie przez RPO do Trybunału Konstytucyjnego niektórych postanowień ustawy o szkolnictwie wyższym, zapowiada "Rzeczpospolita".

Chodzi o wprowadzoną nowelizacją ustawy z 2011 r. odpłatność za drugi kierunek studiów. Zdaniem Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją, która gwarantuje obywatelom powszechny, równy i bezpłatny dostęp do edukacji.

Pod wnioskiem do RPO z prośbą o zaskarżenie tej ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym podpisały się rady naukowe 41 wydziałów humanistycznych i społecznych czołowych polskich uniwersytetów.

Reklama

Zdaniem humanistów wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów (regulacja weszła w życie w październiku 2012 r., z opłat zwolnionych jest tylko 10 proc. studentów osiągających najlepsze wyniki w nauce) doprowadziło do rażącego spadku zainteresowania prowadzonymi przez nich kierunkami studiów.

To z kolei przekłada się na spadek finansowania tych wydziałów, bo budżetowe dotacje dzielone są proporcjonalnie do liczby studentów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy