Reklama

Reklama

"DGP": Egzaminy pod znakiem zapytania

Czy egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty z powodu strajku nauczycieli się odbędą? Ministerstwo Edukacji Narodowej unika odpowiedzi, co zrobi, jeżeli nie wszystkie szkoły będą gotowe do przeprowadzenia testów. Dyrektorzy placówek i eksperci z kolei alarmują, że największy problem może być z egzaminem ósmoklasisty.

Egzamin gimnazjalny rozpoczyna się w środę, 10 kwietnia. Tego dnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim oraz historią i wiedzą o społeczeństwie. Na drugi dzień przypada test z zakresu matematyki ‎i przedmiotów przyrodniczych, a ostatniego dnia egzamin z języka obcego ‎nowożytnego (na poziomie podstawowym i rozszerzonym).‎ Egzamin ósmoklasisty zaplanowano natomiast na 15-17 kwietnia.

Reklama

Co jednak z trwającym od poniedziałku 8 kwietnia strajkiem nauczycieli? Czy wpłynie na egzaminy i czy w ogóle się odbędą?

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej, część szkół deklaruje, że mimo protestu odbędą się przynajmniej egzaminy gimnazjalne. Duży problem może być jednak z egzaminami ósmoklasisty. Powodem ma być fakt, że strajkuje więcej szkół podstawowych niż gimnazjów.

"Mamy 23 gimnazjalistów i przy pomocy nauczycieli z innej szkoły, w której nie strajkują, uda się przeprowadzić egzaminy. Jeśli strajk potrwa dłużej, nie ma na to większych szans, bo do egzaminów ósmoklasistów potrzebuję już sześciu komisji, a u mnie strajkuje 60 osób na 87 zatrudnionych. Dodatkowo część wzięła zwolnienie lekarskie. Jeśli ten stan się utrzyma, nie mam możliwości przeprowadzenia egzaminów" - mówi w rozmowie z "DGP" Jacek Rudnik, wicedyrektor SP nr 11 w Puławach.

Kuratoria przekonują, że działają, aby zapobiec takiej sytuacji.

"Nauczyciele są wściekli za 'krowę plus i nauczyciela minus', czyli obietnice dodatkowych pieniędzy dla rolników i wyższego pensum dla nauczycieli kosztem zwalniania co czwartego pracownika - podsumowuje dla "DGP" Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy