"Dziennik Gazeta Prawna": Przyłębska zmienia skład orzekający TK

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zmieniła skład orzekający w sprawie tzw. ustawy inwigilacyjnej na kilka dni przed rozprawą. Zaskarżone normy poszerzają uprawnienia służb do inwigilacji obywateli – informuje gazeta.

Małgorzata Kryszkiewicz na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" informuje o przetasowaniach personalnych w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

"Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz, sędzię, która została wybrana do TK jeszcze zanim do władzy doszedł PiS, zastąpi Jarosław Wyrembak, wskazany przez obecny Sejm. O losie kluczowych dla władzy przepisów decydować będzie skład złożony niemal w całości z sędziów wybranych głosami posłów PiS" - pisze dziennik.

Jak czytamy, o uprawnieniach służb współdecydować ma Mariusz Muszyński, któremu zarzuca się, że sam ma agenturalną przeszłość.

"Chodzi o to, żeby nie było zdań odrębnych do wyroku. A nawet gdyby się zdarzyło, że jakiś się pojawi, żeby nie wybrzmiało zbyt mocno" - komentuje na łamach dziennika jeden z konstytucjonalistów.

Wcześniej prezes TK zadecydowała, że trybunał zajmie się tą sprawą w pięcioosobowym, a nie jak było to pierwotnie ustalone, w pełnym składzie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, nie wyklucza, że wycofa swój wniosek o zbadanie "ustawy inwigilacyjnej" ze względu na wyznaczenie do składu orzekającego tzw. sędziów dublerów.

Ustawa daje służbom prawo nieograniczonego pobierania danych internetowych, telekomunikacyjnych i pocztowych obywateli, bez informowania inwigilowanych.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje