"Gazeta Polska Codziennie": Pomysł resortu zdrowia podzieli pacjentów

"Polacy, którzy wykupią dodatkowe ubezpieczenia, będą mieli szerszy dostęp do lekarza i usług medycznych. Reszcie Ministerstwo Zdrowia zaoferuje podstawowe świadczenia medyczne" - pisze czwartkowa "Gazeta Polska Codziennie" w artykule pod wymownym tytułem "Zdrowie tylko dla bogatych".

Gazeta relacjonuje wystąpienie wiceministra Sławomira Neumanna na sejmowej komisji zdrowia. Zastępca Bartosza Arłukowicza przekonywał parlamentarzystów, że wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych nie ma nic wspólnego z dzieleniem pacjentów na gorszych i lepszych. "Osoby, które zdecydują się na płacenie dodatkowych ubezpieczeń, nie będą zwolnione z obowiązkowych składek na ZUS" - podkreślał. Tłumaczył też, że po wprowadzeniu zmian ma poprawić się dostępność usług medycznych, a ci, którzy zapłacą dodatkowo, będą mogli korzystać ze świadczeń, których zakres określi resort zdrowia.Reklama

Reklama

"Wprowadzenie płatnych ubezpieczeń jest szkodliwe dla pacjentów. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze zwiększającym się rozwarstwieniem społecznym, rosnącym bezrobociem, powiększającą się grupą ludzi ubogich" - mówił cytowany przez "GPC" szef komisji zdrowia Tomasz Latos. "Skoro Ministerstwo Zdrowia chce zapewnić takie same świadczenia zdrowotne pacjentom, którzy zapłacą dodatkowo, jak i tym, którzy tego nie uczynią, to jaki to ma sens?" - pytał poseł Tomasz Hoc, którego nie przekonały tłumaczenia wiceministra.
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje