"GW": Plany nowego RPO. Nadzieja dla kierowców?

Adam Bodnar – nowy Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wczoraj w Sejmie ślubowanie. Dziś w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zdradza swoje najbliższe plany. Bodnar chce zaskarżyć przepis o odbieraniu prawa jazdy przez policję oraz umieszczanie osób ubezwłasnowolnionych w zakładach opieki bez zgody sądu.

"Odbieranie prawa jazdy przez policję to skuteczne narzędzie odstraszające od łamania prawa drogowego, ale jeśli np. trafi na zawodowego kierowcę - może mu to uniemożliwić zarobkowanie. To zbyt poważna sankcja, aby stosować ją bez postanowienia sądu"  -  wskazał w rozmowie z "GW" Adam Bodnar, który od wczoraj pełni funkcję  Rzecznika Praw Obywatelskich.

Reklama

Bodnar zamierza również skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek skarżący umieszczanie osób ubezwłasnowolnionych w zakładach opieki bez zgody sądu. "Polska przegrała w tej sprawie w Trybunale w Strasburgu, ale ustawodawca nie przyjął odpowiednich zmian" - przypomniał rzecznik.

Głos ws. uchodźców

W rozmowie nie zabrakło również kwestii, która od wielu dni rozgrzewa opinie publiczną nie tylko w Polsce ale i na całym świecie - kryzysu emigracyjnego. Bodnar podkreślił, że jako RPO musi być obecny w debacie publicznej na ten temat. Dodał, że jego zadaniem będzie również dbanie, by ci uchodźcy, którzy dotrą do Polski, mieli godne warunki, a wszystkie ich prawa były szanowane. "Chcę też powołać w Biurze RPO wydział ds. praw uchodźców i migrantów" - zapowiedział.

Adam Bodnar nowy Rzecznik Praw Obywatelskich  złożył wczoraj  w Sejmie ślubowanie. Potem razem ze swoimi poprzednikami wystąpił na konferencji prasowej. Podziękował też organizacjom pozarządowym, które go popierały, ale podkreślił, że nie będzie ich zakładnikiem.

Cała rozmowa dostępna w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także stanowisko poprzedniej rzecznik Teresy LipowiczDowiedz się więcej na temat: Adam Bodnar

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje